Fyra svenskar klara för spel i EHC Lustenau

Följ HockeySverige på

Google news

Det blir något av en svenskkoloni i österrikiska EHC Lustenau den kommande säsongen. Via sin hemsida meddelar klubben att Mikael Johansson, Max Wennlund, Jesper Alasaari och Jesper Öhrvall är klara för spel i laget nästa säsong.

Det blir en stark blågul prägel på EHC Lustenau i alpligan den här säsongen. Via sin hemsida meddelar klubben att man väljer att använda alla fyra importplatser i truppen med att förstärka laget med svenskar.

Mikael Johansson, Max Wennlund, Jesper Alasaari och Jesper Öhrvall är alla klara för spel i AlpsHL-klubben.

– Vi tog oss tid att göra klart med importspelarna. I grunden har vi ett väldigt ungt lag med 18 lokala spelare. Därför behöver vi utländska spelare som är förebilder för laget och som inte bara passar in i klubbens filosofi spelmässigt, utan även karaktärsmässigt, säger presidenten Herbert Oberscheider.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Alla utom Max Wennlund kommer närmast från andra utlandssejourer, där Mikael Johansson spelade i skotska Fife, Jesper Öhrvall i engelska Manchester och Jesper Alasaari i danska Herlev. Wennlund spelade i hockeyallsvenska BIK Karlskoga den gångna säsongen.

Lustenau slutade på en elfteplats i grundserien den gångna säsongen innan klubben tog sig till slutspel via en kvalificeringsrunda. Där åkte man sedermera ut i kvartsfinalen mot Cortina.

Förra säsongen spelade Erik Hanses, med meriter från både SHL och Hockeyallsvenskan, i klubben.


TV: Höjdpunkter: Elias Lindholms säsong i Calgary

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: