Förre allsvenske forwarden klar för ny klubb – i division två

  • Skribent

    Följ HockeySverige på

    Google news

    Borås i division två har landat ett riktigt fint nyförvärv. Henrik Eriksson, som närmast kommer från spel i Norge, har kritat på för resten av säsongen.

    2008 fanns Henrik Eriksson med i HV71:s guldvinnande trupp, men utan att spela några matcher i slutspelet. Han lämnade klubben 2009 och har sedan dess spelat för bland annat Borås och Troja i allsvenskan, samt en rad utländska klubbar.

    Säsongen 2015/2015 gjorde han 42 mål i den danska ligan och vann dessutom det danska mästerskapet med Herning.

    Sedan dess har han spelat för lag i Tyskland, Schweiz, Danmark igen och nu senast för Sparta Sarpsborg i den norska högstaligan.

    Men nu är det alltså klart att 30-åringen ska förstärka Borås som numera spelar i division två. Detta meddelar klubben i ett pressmeddelande.

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: