Färjestad avgjorde i sista perioden och vann mot Rögle

  • Färjestad segrade – 3–2 mot Rögle
  • Mikkel Eriksen tvåmålsskytt för Färjestad
  • Andra raka segern för Färjestad

Färjestad vann borta mot Rögle i J20 nationell topp 10 herr med 3–2. Matchen var helt jämn efter två perioder, 1–1, innan Färjestad avgjorde i sista perioden.

Färjestads tränare Niklas Fogström tyckte så här om matchen:

– Skönt att vi kan vinna en sådan här tight match. Vi gör en bra insats, där jag tycker att vi borde ha gjort något mål till. Alla kämpar och sliter, och på slutet har vi folk som slänger sig framför pucken. Det behövs.

Mikkel Eriksen gjorde två mål för Färjestad

Nils Bartholdsson gjorde båda målen för Rögle. Mikkel Eriksen 2 och Axel Jansson gjorde gästernas mål.

Rögle har en vinst och fyra förluster och 14–20 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Färjestad har två vinster och tre förluster och 12–16 i målskillnad. Det här var Rögles fjärde uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Färjestads andra uddamålsseger.

Rögle stannar därmed på nionde plats, och Färjestad på åttonde plats, i tabellen.

Lagen har mötts fyra gånger tidigare under säsongen.

Söndag 16 februari möter Rögle Djurgården hemma 13.00 och Färjestad möter Frölunda borta 16.00.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: