Vännäs klart för kval

  • Vännäs segrade – 4–3 efter straffar
  • Vännäs fjärde seger på de senaste fem matcherna
  • Vännäs Wilmer Lundquist tvåmålsskytt

Vännäs har haft en bra säsong i J20 region norr topp 8 herr, och är nu klart för kval. Det efter seger, 4–3 (0–1, 2–2, 1–0, 0–0, 1–0) efter straffar, på bortaplan mot Clemensnäs på fredagen.

– Nu är vi klara för vidare kval mot Nationella. Vilka killar! Hård match som vi har tur att vi vänder och vinner. Extra beröm till målisen Edvard och snipern Vilmer, tyckte Vännäs huvudtränare Peter Wallmark, efter matchen.

Segern var Vännäs fjärde på de senaste fem matcherna.

Clemensnäs hade ledningen i början av tredje perioden, med 3–2, men Vännäs vände matchen och vann till slut.

Wilmer Lundquist med två mål för Vännäs

Wilmer Lundquist gjorde två mål, övriga mål för bortalaget gjordes av Andreas Jonsson och Tim Juhlin, målen för Clemensnäs gjordes av Joakim Cedergren, Kian Morén och Emil Persson.

Det här var Clemensnäs andra uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Vännäs tredje uddamålsseger.

För Clemensnäs gör resultatet att laget nu ligger på femte plats i tabellen, medan Vännäs är på tredje plats. Ett fint lyft för Vännäs som låg på sjunde plats så sent som den 21 januari.

Lagen har mötts tre gånger tidigare under säsongen. Clemensnäs HC har tagit två segrar före den här matchen.

Clemensnäs tar sig an Ö-vik Hockey J20 i sista matchen hemma söndag 9 februari 13.45.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: