Foto: Alamy.
HockeyAllsvenskan

KLART: Oskarshamn plockar in poängsprutan, Erik Bradford

ANNONS

Efter 87 poäng på 72 matcher flyttar Erik Bradford till Sverige. 
Poängsprutan är klar för Oskarshamn på ett ettårskontrakt.
– Erik är en spelare vi har tittat på länge, säger Alsenfelt på klubbens hemsida.

Under gårdagen kom uppgifterna. Nu är det presenterat. Erik Bradford byter ECHL och Kalamazoo Wings mot Hockeyallsvenskan och IK Oskarshamn

– Att komma till Sverige blir en ny utmaning i min karriär. Jag ser fram emot att träffa laget och jobba hårt tillsammans för att åstadkomma stora saker. Vi kommer växa tillsammans i vårt mål att försöka ta klubben tillbaka till SHL, säger Bradford själv på klubbens hemsida. 

Den nu 29-årige centern har spenderat hela sin karriär med spel i ECHL och AHL och kommer från en säsong då han tryckte in hela Efter 87 poäng (30+57) på 72 matcher. En form som det nedflyttade gänget säkerligen vill se en fortsättning på.

– Vi ville ha in en spelare med höga spetskvalitéer och som vi tror passar svensk hockey på grund av hög arbetsmoral. Erik passar in i den profilen perfekt och kommer från en av hans bättre säsonger poängmässigt. Vi ser fram emot att se honom i BE-GE Hockey Center, säger sportchefen Oscar Alsenfelt på sajten.


TV: Skellefteå-tränaren Robert Ohlssons favoritspelare 

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 11 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL
fredag 14 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL
söndag 16 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL