Emma Bergesen klar för SDE

Följ HockeySverige på

Google news

SDE stärker upp sin backsida inför kommande säsong. Från den kanadensiska universitetsligan hämtas 24-åriga Emma Bergesen in.
– I Emma får vi in en skridskostark rörlig back som främst har sina styrkor i det offensiva spelet, säger sportchefen Helene Åström.

Emma Bergesens kontrakt med SDE sträcker sig över den kommande säsongen och har en out-klausul för spel i den nordamerikanska proffsligan PWHL.

– I Emma får vi in en skridskostark rörlig back som främst har sina styrkor i det offensiva spelet. Hon har bra blick för spelet, bra fötter och ett bra skott, något som kommer hjälpa oss i det offensiva spelet kommande säsong. Vi är väldigt glada över att Emma valt spel i SDE Hockey kommande säsong, säger sportchefen Helene Åström.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Spelat i Kanada i sju år

24-åringen kommer närmast från spel i den kanadensiska universitetsligan med Mount Royal University. Där stod hon denna säsong för 22 poäng (7+15) på 28 grundseriematcher samt fem poäng (1+4) på fem slutspelsmatcher.

Bergesen har spelat i Kanada sedan 2017.

– Jag hoppas att jag kan ta en stor roll på isen och fortsätta utvecklas som spelare. Jag ser framemot att bli en del av SDE-familjen. Jag tror att SDE kommer att bli ett bra lag med mycket vilja. Jag gillade vad SDE presenterade för mig och kände att det matchade mina mål, säger hon.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

TV: Alla mål från nattens Stanley Cup

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: