Luleå, MoDo, Brynäs och Frölunda är de fyra topplagen i SDHL.
Foto: Bildbyrån
SDHL

Klart: Så spelas kvartsfinalerna i SDHL

ANNONS

Under tisdagskvällen spelades den sista omgången i SDHL:s grundserie.
I samband med det tar Hockeysverige.se's Ronnie Rönnkvist ut veckans lag – och utser vilka som tar plats i säsongens lag.

Efter 36 omgångar är nu SDHL:s grundserie färdigspelad. Den sista matchomgången spelades under fredagskvällen med fem matcher. De flesta lagen hade dock redan sina tabellpositioner klara innan sista omgången då Luleå/MSSK var klara seriesegrare och både HV71 och AIK redan var klara för nedflyttningskval.

I fredagens omgång var det då bara några av lagen i mitten av tabellen som kunde byta position, men så blev det inte utan alla lag behöll sin tabellposition från innan kvällens matcher.

Så här slutade kvällens matcher:

Luleå – MoDo 6–3  
Leksand – Djurgården 4–1   
Linköping – Brynäs 3–4 OT  
SDE – Frölunda 3–0 
AIK – HV71 3–2 SO

Tabellen slutar då efter följande:

1. Luleå/MSSK – 96 poäng
2. MoDo Hockey – 73 poäng
3. Brynäs IF – 69 poäng
4. Frölunda HC – 64 poäng
5. Djurgårdens IF – 59 poäng
6. Linköping HC – 57 poäng
7. SDE HF – 41 poäng
8. Leksands IF – 40 poäng
9. HV71 – 34 poäng
10. AIK – 7 poäng

SM-slutspelet inleds då på fredag där de första kvartsfinalerna spelas. Kvalet kommer att inledas vid ett senare tillfälle då det ännu inte är klart vilka HV71 och AIK kommer att få möta i väntan på att lagen från NDHL ska spela play-off för att avgöra vilka som ställs mot de två lagen från SDHL.

De här lagen möts i kvartsfinalerna:

Luleå – Leksand
MoDo – SDE 
Brynäs – Linköping
Frölunda – Djurgården

Nytt för i år är att kvartsfinalerna också spelas i en matchserie i bäst av fem precis som semifinalen och finalen efter att det tidigare endast varit bäst av tre matcher i kvartsfinalerna. 

De fyra lagen som går vidare till semifinal möts sedan utefter tabellplacering där det bäst rankade laget möter det sämst rankade laget och näst högst rankat lag möter näst lägst rankat lag.

Under fredagen kan du läsa vad en expertpanel tror om utgången av ”kvartarna”. 

Veckans lag 

Målvakt: Viktorie Svejdova, SDE (1)
Backar: Maja Nylén Persson, Brynäs (6) - Jenni Hiirikoski, Luleå (5)
Forwards: Sara Hjalmarsson, Linköping (4) - Lore Baudrit, Leksand (1) - Jenna Pirttijärvi, Luleå (1)

Foto: Ronnie Rönnkvist. Sara Hjalmarsson.

Veckans junior: Hilda Svensson, HV71



Sedan SDHL-starten 24:e september 2023 har varje vecka hockeysverige.se plockat ut veckas All Star team. Så här ser det slutliga All Star team ut för grundserien:

Målvakt: Stephany Neatby, Frölunda (4)
Backar: Ronja Savolainen, Luleå (6) - Maja Nylén Persson, Brynäs (6)
Forwards: Viivi Vainikka, Luleå (4) - Noora Tulus, Luleå (4) - Hanna Thuvik, Brynäs (4) - Sara Hjalmarsson, Linköping (4) - Lina Ljungblom, MoDo (4)

Spelschema för SM-slutspelet:

Kvartsfinal 1

Match 1: Leksand – Luleå, fredag 23 februari (18:00)
Match 2: Luleå – Leksand, söndag 25 februari (12:00)
Match 3: Luleå – Leksand, måndag 26 februari (18:00)
Ev. Match 4: Leksand – Luleå, onsdag 28 februari (18:00)
Ev. Match 5: Luleå – Leksand, fredag 1 mars (18:00)

Kvartsfinal 2

Match 1: SDE – MoDo, fredag 23 februari (18:00)
Match 2: MoDo – SDE, söndag 25 februari (12:00)
Match 3: MoDo – SDE, måndag 26 februari (18:00)
Ev. Match 4: SDE – MoDo, onsdag 28 februari (18:00)
Ev. Match 5: MoDo – SDE, fredag 1 mars (18:00)

Kvartsfinal 3 

Match 1: Linköping – Brynäs, fredag 23 februari (18:00)
Match 2: Brynäs – Linköping, söndag 25 februari (12:00)
Match 3: Brynäs – Linköping, måndag 26 februari (18:00)
Ev. Match 4: Linköping – Brynäs, onsdag 28 februari (18:00)
Ev. Match 5: Brynäs – Linköping, fredag 1 mars (18:00)

Kvartsfinal 4

Match 1: Djurgården – Frölunda, fredag 23 februari (18:00)
Match 2: Frölunda – Djurgården, söndag 25 februari (12:00)
Match 3: Frölunda – Djurgården, måndag 26 februari (18:00)
Ev. Match 4: Djurgården – Frölunda, onsdag 28 februari (18:00)
Ev. Match 5: Frölunda – Djurgården, fredag 1 mars (18:00)

Foto: Ronnie Rönnkvist. Hur långt kan Maja Nylén Persson leda sitt Brynäs den här säsongen?

Semifinal 1 

Match 1: Lag 4 – Lag 1, måndag 4 mars (18:00)
Match 2: Lag 1 – Lag 4, onsdag 6 mars (18:00)
Match 3: Lag 1 – Lag 4, fredag 8 mars (18:00)
Ev. Match 4: Lag 4 – Lag 1, söndag 10 mars (12:00)
Ev. Match 5: Lag 1 – Lag 4, tisdag 12 mars (18:00)

Semifinal 2

Match 1: Lag 3 – Lag 2, måndag 4 mars (18:00)
Match 2: Lag 2 – Lag 3, onsdag 6 mars (18:00)
Match 3: Lag 2 – Lag 3, fredag 8 mars (18:00)
Ev. Match 4: Lag 3 – Lag 2, söndag 10 mars (12:00)
Ev. Match 5: Lag 2 – Lag 3, tisdag 12 mars (18:00)

SM-FINALEN

Match 1: Lag 2 – Lag 1, fredag 15 mars (18:00)
Match 2: Lag 1 – Lag 2, söndag 17 mars (15:00)
Match 3: Lag 1 – Lag 2, måndag 18 mars (18:00)
Ev. Match 4: Lag 2 – Lag 1, onsdag 20 mars (18:00)
Ev. Match 5: Lag 1 – Lag 2, söndag 24 mars (14:00)

FOTNOT: Informationen är hämtad från SDHL:s hemsida.


TV: Joel Eriksson Eks hattrick

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
onsdag 10 april
19:00 Djurgården - Mora Hockeyallsvenskan
19:00 Frölunda - Skellefteå SHL
torsdag 11 april
02:00 St Louis Blues - Chicago Blackhawks NHL
02:30 Edmonton Oilers - Vegas Golden Knights NHL
04:30 Vancouver Canucks - Arizona Coyotes NHL
19:30 Rögle - Växjö SHL
23:00 Kanada - Sverige VM, damer
01:00 Pittsburgh Penguins - Detroit Red Wings NHL
01:00 Toronto Maple Leafs - New Jersey Devils NHL
01:00 New York Rangers - Philadelphia Flyers NHL
01:00 Tampa Bay Lightning - Ottawa Senators NHL
01:00 Buffalo Sabres - Washington Capitals NHL
01:00 Florida Panthers - Columbus Blue Jackets NHL
01:30 New York Islanders - Montreal Canadiens NHL
fredag 12 april
02:00 Dallas Stars - Winnipeg Jets NHL
04:00 Seattle Kraken - San Jose Sharks NHL
04:30 Los Angeles Kings - Calgary Flames NHL
17:30 Kärpät - Pelicans Liiga
17:30 KalPa - Tappara Liiga
19:00 Mora - Djurgården Hockeyallsvenskan
19:30 Frölunda - Skellefteå SHL
lördag 13 april
02:00 St Louis Blues - Carolina Hurricanes NHL
02:30 Chicago Blackhawks - Nashville Predators NHL
03:00 Edmonton Oilers - Arizona Coyotes NHL
04:00 Anaheim Ducks - Calgary Flames NHL
04:00 Vegas Golden Knights - Minnesota Wild NHL
16:00 Tappara - KalPa Liiga
18:30 New York Rangers - New York Islanders NHL
21:00 Dallas Stars - Seattle Kraken NHL
22:00 Colorado Avalanche - Winnipeg Jets NHL
23:00 Philadelphia Flyers - New Jersey Devils NHL
23:00 Florida Panthers - Buffalo Sabres NHL
23:30 Washington Capitals - Tampa Bay Lightning NHL
01:00 Ottawa Senators - Montreal Canadiens NHL
01:00 Toronto Maple Leafs - Detroit Red Wings NHL
söndag 14 april
02:00 Pittsburgh Penguins - Boston Bruins NHL
02:00 Nashville Predators - Columbus Blue Jackets NHL
04:00 Edmonton Oilers - Vancouver Canucks NHL
04:30 Los Angeles Kings - Anaheim Ducks NHL
04:30 San Jose Sharks - Minnesota Wild NHL
18:30 Skellefteå - Frölunda SHL
19:00 St Louis Blues - Seattle Kraken NHL
21:30 Vegas Golden Knights - Colorado Avalanche NHL
00:00 Chicago Blackhawks - Carolina Hurricanes NHL
måndag 15 april
02:00 Calgary Flames - Arizona Coyotes NHL
01:00 Pittsburgh Penguins - Nashville Predators NHL
01:00 Washington Capitals - Boston Bruins NHL
01:00 Tampa Bay Lightning - Buffalo Sabres NHL
01:00 Detroit Red Wings - Montreal Canadiens NHL
01:00 New Jersey Devils - New York Islanders NHL
01:30 New York Rangers - Ottawa Senators NHL
tisdag 16 april
03:30 Edmonton Oilers - San Jose Sharks NHL
03:30 Los Angeles Kings - Minnesota Wild NHL
01:00 Montreal Canadiens - Detroit Red Wings NHL
01:00 Boston Bruins - Ottawa Senators NHL
01:00 Philadelphia Flyers - Washington Capitals NHL
01:00 Columbus Blue Jackets - Carolina Hurricanes NHL
01:30 Florida Panthers - Toronto Maple Leafs NHL
onsdag 17 april
02:00 Winnipeg Jets - Seattle Kraken NHL
04:00 Vegas Golden Knights - Chicago Blackhawks NHL
04:00 Vancouver Canucks - Calgary Flames NHL
01:00 New York Islanders - Pittsburgh Penguins NHL
01:00 Tampa Bay Lightning - Toronto Maple Leafs NHL
torsdag 18 april
03:30 Dallas Stars - St Louis Blues NHL
04:00 Arizona Coyotes - Edmonton Oilers NHL
17:30 Finland - Sverige Träningsmatch