Foto: Bildbyrån (Montage)
SHL

Linköping lånar ut Fabian Wagner

ANNONS

Efter ett tyngre JVM och en höst med begränsad speltid lånas Fabian Wagner ut 
Linköping skickar ner den 19-årige forwarden för att spela i Hockeyallsvenskan. 
– Önskan har kommit från Fabian själv, säger Peter Jakobsson på klubbens hemsida.

Redan under morgondagen (onsdag) kommer Fabian Wagner troligen att göra sin första match i Hockeyallsvenskan. Linköping meddelar att JVM-forwarden lånas ut till Almtuna på egen begäran. 

– Vi har pratat med ”Fabbe” kring hans situation just nu och kommit överens om att vi behöver ge honom en större roll i ett lag än vad han får för tillfället. Önskan har kommit från Fabian själv vilket är ett gott tecken på att han själv vill fortsätta utvecklas och ta kliv i sin hockeyutveckling, säger sportchefen Peter Jakobsson på klubbens hemsida.

Den nu 19-årige Wagner har slagit sig fram i Linköpings juniorled och fick redan 2021 göra sina första minuter i SHL. Denna säsong kom första målet i den högsta serien, men speltiden har endast varit runt nio minuter per match. 

Förra säsongen gjorde löftet från Nyköping sex poäng på sju JVM-matcher. Detta sista år med 04-kullen gick han från turneringen poänglös.


TV: Spelarna som kan byta klubb innan deadline


 

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 25 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL