Landslag

Här är Sveriges Team 19-landslag: "Sikte mot nästa JVM"

ANNONS

Säsongen är inte över - men Magnus Hävelid har redan sikte på nästa JVM. Han har nu tagit ut ett landslag med spelare som kan bli aktuella i den turneringen.

Magnus Hävelid har tagit ut sin första trupp sedan förlusten i JVM-finalen. Han har tagit ut ett Team 19-landslag med spelare som kommer göra upp om platserna till vinterns JVM i Ottawa.

Sverige ska möta Finland, Schweiz, Tjeckien och Tyskland, i Schweiz, 6–9 februari.

– Det ska bli kul att åka iväg med det här gänget och börja arbetet med sikte mot nästa JVM i Ottawa, säger Magnus Hävelid.

JVM-stjärnorna saknas

Värt att notera är alltså att de 05:or som spelade JVM för några veckor sedan inte tas ut i den här truppen.

– Vi har en del spelare som varit med under den här säsongen, men också ett antal nya ansikten som vi får chansen att lära känna lite närmare. Det är en intressant resa som börjar nu och jag hoppas att killarna tar chansen att visa att de vill vara med och kämpa om det hela vägen, säger Hävelid.

Åtta spelare var med i den trupp som tog silver i U18-VM för ett knappt år sedan.

Läs också: Så kan Sveriges JVM-trupp se ut 2025

Truppen

MÅLVAKTER
1. Olof Glifford, HV71
30. Teodor Munther, Djurgårdens IF

BACKAR
2. Eric Bürger, Örebro HK
3. Axel Landén, HV71
5. Wilhelm Hallquisth, HV71
6. Axel Hurtig, Rögle BK
7. Noel Fransén, Färjestads BK
8. Arvid Bergström, Djurgårdens IF
25. Leo Sundqvist, Skellefteå AIK

FORWARDS
11. Svante Sjödin, Örebro HK
14. Joel Svensson, Växjö Lakers HC
15. Arvid Westlin, Linköping HC
16. Gustaf Kangas, Västerås IK
17. Felix Nilsson, Rögle BK
18. Oskar Vuollet, Skellefteå AIK
19. Hugo Pettersson, HV71
20. Herman Träff, HV71
21. Hugo Lejon, Västerås IK
22. Isac Hedqvist, Luleå HF
24. Simon Zether, Rögle BK
26. Noel Nordh, Brynäs IF
29. Melvin Wersäll, Djurgårdens IF

SPELSCHEMA

Tisdag 6 februari
15.00 Sverige-Finland Schluefweg Halle, Kloten

Onsdag 7 februari
18.30 Sverige-Schweiz Schluefweg Halle, Kloten

Torsdag 8 februari
18.30 Sverige-Tjeckien Schluefweg Halle, Kloten

Fredag 9 februari
14.00 Sverige-Tyskland Schluefweg Halle, Kloten


TV: Calle Odelius listar sina bästa med- och motspelare

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
måndag 15 april
01:00 Pittsburgh Penguins - Nashville Predators NHL
01:00 Washington Capitals - Boston Bruins NHL
01:00 Tampa Bay Lightning - Buffalo Sabres NHL
01:00 Detroit Red Wings - Montreal Canadiens NHL
01:00 New Jersey Devils - New York Islanders NHL
01:30 New York Rangers - Ottawa Senators NHL
tisdag 16 april
03:30 Los Angeles Kings - Minnesota Wild NHL
03:30 Edmonton Oilers - San Jose Sharks NHL
19:30 Frölunda - Skellefteå SHL
01:00 Montreal Canadiens - Detroit Red Wings NHL
01:00 Boston Bruins - Ottawa Senators NHL
01:00 Philadelphia Flyers - Washington Capitals NHL
01:00 Columbus Blue Jackets - Carolina Hurricanes NHL
01:30 Florida Panthers - Toronto Maple Leafs NHL
onsdag 17 april
02:00 Winnipeg Jets - Seattle Kraken NHL
04:00 Vegas Golden Knights - Chicago Blackhawks NHL
04:00 Vancouver Canucks - Calgary Flames NHL
19:00 Brynäs - Djurgården Hockeyallsvenskan
01:00 New York Islanders - Pittsburgh Penguins NHL
01:00 Tampa Bay Lightning - Toronto Maple Leafs NHL
torsdag 18 april
03:30 Dallas Stars - St Louis Blues NHL
04:00 Arizona Coyotes - Edmonton Oilers NHL
17:30 Finland - Sverige Träningsmatch
01:00 Minnesota Wild - Seattle Kraken NHL
fredag 19 april
02:00 Winnipeg Jets - Vancouver Canucks NHL
03:00 Calgary Flames - San Jose Sharks NHL
03:30 Colorado Avalanche - Edmonton Oilers NHL
04:00 Vegas Golden Knights - Anaheim Ducks NHL
04:30 Los Angeles Kings - Chicago Blackhawks NHL
17:30 Kärpät - KalPa Liiga
17:30 Finland - Sverige Träningsmatch
19:00 Brynäs - Djurgården Hockeyallsvenskan
lördag 20 april
16:00 Tappara - Pelicans Liiga
20:00 Zürich - Lausanne National League
söndag 21 april
18:30 Djurgården - Brynäs Hockeyallsvenskan
måndag 22 april
17:30 Pelicans - Tappara Liiga
tisdag 23 april
18:00 Sverige - Finland Träningsmatch
19:30 Djurgården - Brynäs Hockeyallsvenskan