Hans Dahllöf.
Foto: Ronnie Rönnkvist & Bildbyrån (Montage)
Intervju

Hans Dahllöf om Brynäs nedflyttning: “Jag blir tårögd”

1960 blev han en av hjältarna som spelade upp Brynäs i högsta serien. Där har de blivit kvar - fram till och med denna säsong. För hockeysverige.se berättar klubbprofilen, Hans Dahllöf om känslorna och ger sin syn på vad klubben behöver göra. 
– Honom litar jag på riktigt rejält, säger Dahllöf. 

Under 63 säsonger har Brynäs tillhört den högsta serien i Sverige. Men nu har ny historia skrivits. I och med kvalförlusten mot Malmö förbereder sig klubben på en helt ny utmaning i HockeyAllsvenskan. 

Hockeysverige.se ringde därmed upp en av klubbens ursprungliga- och viktigaste hjältar, Hans Dahllöf, som 1960 var med och säkrade Brynäs uppflyttning till högsta serien. Den senaste i klubbens historia. 
– Jag glömmer aldrig när vi efter första segern stod ett gäng utanför en tobaksaffär då vi hade tagi

LÄS VIDARE SOM MEDLEM

Logga in som medlem för att fortsätta läsa - helt gratis

Logga in eller skapa ett konto för att fortsätta läsa den här artikeln.
Du kan när som helst köpa till en Plus-prenumeration.

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 25 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL