Mitchell Miller.
Foto: YouTube/Skärmdump
NHL

Dömde mobbaren Mitchell Miller skriver kontrakt med Boston Bruins

ANNONS

För två år sedan släpptes Mitchell Miller av NHL-klubben Arizona Coyotes och fick sparken från sitt collegeprogram på University of North Dakota efter att han avslöjats ha mobbat en svart klasskamrat med en funktionsnedsättning. 
Nu meddelar Boston Bruins att de skriver ett treårigt kontrakt med Miller värt 31 miljoner kronor. 
– Det är något som jag ångrar djupt och jag har bett om ursäkt till honom, säger Miller till klubbens hemsida

I NHL-draften 2020 tingades Mitchell Miller av Arizona Coyotes trots att klubben ska ha vetat om talangens mörka förflutna. 

Strax efter det grävde tidningen Arizona Central fram och publicerade information om att Mitchell Miller för flera år sedan dömdes i en ungdomsdomstol i Ohio. Detta efter att han under lång tid ska ha trakasserat och använt rasistiska tillmälen mot en svart klasskamrat som har en funktionsvariation. 

Miller, då 14 år gammal, ska vid återkommande tillfällen ha kallat den utsatte för "brownie" och även använt N-ordet. Han ska också ha misshandlat klasskamraten och vid ett tillfälle lurat honom äta en godisklubba som Miller och en annan klasskamrat ska ha doppat i en urinoar vilket gjorde att pojken fick testat för HIV och hepatit.

Efter att uppgifterna blev kända meddelade Arizona Coyotes att de släppte rättigheterna till Mitchell Miller och strax därefter fick han även sparken av University of North Dakota där han både skulle utbilda sig samt ingå i skolans hockeyprogram. 

“Strävar efter att vara en bra människa”

Nu, över två år sedan han tvingades bort av Arizona, meddelar Boston Bruins att de sajnar Miller till ett treårigt rookieavtal med en lön på 950 000 dollar per säsong (i NHL) och kontraktet har ett totalt värde på 31 miljoner kronor. Mitchell Miller ska därmed ansluta till klubbens AHL-lag Providence Bruins. 

– På den tiden var jag väldigt omogen och fattade extremt dåliga beslut. Jag mobbade en av mina klasskamrater vilket jag ångrar djupt och jag har bett om ursäkt till honom. Sedan dess har jag bättrat mig och jag strävar efter att vara en bra människa som bidrar positivt till samhället. Det jag gjorde då var fel och oacceptabelt och det finns ingen plats här i världen för att bete sig så mot sina medmänniskor. När jag nu får chansen här hos Boston vill jag tala ut och dela med mig av mina misstag för att visa hur man inte ska bete sig, säger Mitchell Miller i ett uttalande på klubbens hemsida.

Vann pris som ligans bästa spelare

Enligt Cam Neely, klubbpresident i Boston Bruins, har klubben spenderat tid och umgåtts med Miller under flera veckors tid för att utvärdera honom. Efter de mötena har klubben kommit fram till att han har tagit ansvar för det som hände, ångrar sig samt jobbar för att bli en bättre människa.  

– Respekt och integritet är viktiga aspekt som vi förväntar oss av alla spelare i den här organisationen. När vi har pratat med Mitchell så har vi märkt att han vill utbilda sig och lära sig mer för att kunna använda sina misstag som en läropunkt för andra människor. Vi ska hjälpa honom med hans personliga utveckling och med samhällsprojekt när han är en del av Bruins-organisationen, säger Cam Neely. 

Mitchell Miller spelade ingen ishockey alls säsongen 2020/21 efter att uppgifterna kom ut men förra säsongen återvände han till Tri-City Storm i den amerikanska juniorligan USHL. Han sköt då 39 mål och 83 poäng som back och vann hela skytteligan samt tog hem backarnas poängliga i överlägsen stil (den näst bäste backen gjorde 57 poäng). Det ledde till att Miller vann pris både som USHL:s bästa back samt ligans bästa spelare under förra säsongen.


SVEP: Alla mål från nattens NHL-matcher

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
onsdag 27 september
18:00 Brynäs - Djurgården SDHL
18:00 HV 71 - SDE SDHL
18:00 Linköping - Leksand SDHL
19:00 Frölunda - AIK SDHL
19:00 AIK - Björklöven Hockeyallsvenskan
19:00 Mora - Nybro Hockeyallsvenskan
19:00 BIK Karlskoga - Tingsryd Hockeyallsvenskan
19:00 Västerås - Brynäs Hockeyallsvenskan
19:00 Västervik - Djurgården Hockeyallsvenskan
19:00 Kalmar - Almtuna Hockeyallsvenskan
torsdag 28 september
03:00 Edmonton Oilers - Vancouver Canucks NHL
19:00 Oskarshamn - Timrå SHL
19:00 Luleå - HV 71 SHL
19:00 Leksand - Skellefteå SHL
19:00 Växjö - Frölunda SHL
19:00 Modo - Rögle SHL
19:00 Färjestad - Linköping SHL
19:00 Örebro - Malmö SHL
01:00 Washington Capitals - Detroit Red Wings NHL
fredag 29 september
18:00 AIK - Brynäs SDHL
18:00 Linköping - Modo SDHL
19:00 Djurgården - Luleå SDHL
19:00 SDE - Leksand SDHL
19:00 Brynäs - Mora Hockeyallsvenskan
19:00 Almtuna - BIK Karlskoga Hockeyallsvenskan
19:00 Nybro - Östersund Hockeyallsvenskan
19:00 Södertälje - Västerås Hockeyallsvenskan
19:00 Tingsryd - Djurgården Hockeyallsvenskan
19:00 Björklöven - Västervik Hockeyallsvenskan
01:00 Ottawa Senators - Winnipeg Jets NHL
lördag 30 september
15:15 Malmö - Modo SHL
15:15 Frölunda - Rögle SHL
15:15 Luleå - Linköping SHL
15:15 Växjö - Timrå SHL
18:00 Färjestad - Leksand SHL
18:00 Örebro - Oskarshamn SHL
18:00 Skellefteå - HV 71 SHL
18:30 AIK - Kalmar Hockeyallsvenskan
01:00 Philadelphia Flyers - New Jersey Devils NHL
söndag 01 oktober
12:00 HV 71 - Frölunda SDHL
12:00 AIK - Leksand SDHL
12:00 Djurgården - Modo SDHL
12:05 Linköping - Luleå SDHL
15:00 Björklöven - Västervik Hockeyallsvenskan
16:30 SDE - Brynäs SDHL
18:00 Nybro - Östersund Hockeyallsvenskan
01:00 Colorado Avalanche - Dallas Stars NHL
måndag 02 oktober
01:00 Philadelphia Flyers - Boston Bruins NHL
tisdag 03 oktober
19:00 Modo - Leksand SHL
19:00 Västervik - Östersund Hockeyallsvenskan
onsdag 04 oktober
02:30 Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings NHL
19:00 Almtuna - Södertälje Hockeyallsvenskan
19:00 Nybro - AIK Hockeyallsvenskan
19:00 Djurgården - Mora Hockeyallsvenskan
19:00 Kalmar - BIK Karlskoga Hockeyallsvenskan
19:00 Västerås - Björklöven Hockeyallsvenskan
01:00 New Jersey Devils - New York Rangers NHL
torsdag 05 oktober
19:00 HV 71 - Växjö SHL
19:00 Oskarshamn - Skellefteå SHL
19:00 Timrå - Färjestad SHL
19:00 Rögle - Luleå SHL
19:00 Frölunda - Örebro SHL
19:00 Linköping - Malmö SHL