Magnus Hellberg om bisarra mĂ„let: ”Tror aldrig jag sett det”
Domaren (!) styrde in pucken i mĂ„l â och det dömdes bort först efter videogranskning. Nu berĂ€ttar Magnus Hellberg om det bisarra mĂ„let han slĂ€ppte in.
â Att den tar pĂ„ domarens skridskoâŠdet tror jag ingen mĂ„lvakt kan lĂ€sa, sĂ€ger han med ett skratt till hockeysverige.se
TAMMERFORS (HOCKEYSVERIGE.SE)
Domarna stÄr inte sÀllan i centrum i matcherna. Men det hör inte direkt till vanligheterna att de hamnar i mÄlprotokollet. Idag var det dock nÀra att sÄ blev fallet.
En norsk spelare skulle dumpa ned pucken i offensiv zon â men trĂ€ffade domaren som med en perfekt styrning vinklade in pucken i mĂ„l. Magnus Hellberg hade sedan lĂ€nge lĂ€mnat sin kasse för att hĂ€mta upp pucken i sarghörnet. Efter videogranskning dömdes mĂ„let dock bort. Inte ens en domare fĂ„r sparka in pucken i mĂ„l, visade det sig.
Efter 7-1-segern mot Norge kunde Hellberg skratta Ät fadÀsen.
â Haha, jadu⊠Jag tror aldrig jag sett det förut. Man har ju sett att den gĂ„tt via plexiglaset och lurat mĂ„lvakten, men inte det hĂ€r, sĂ€ger han till hockeysverige.se
â Tio av tio gĂ„nger, speciellt nĂ€r de skjuter lĂ„gt, gĂ„r mĂ„lvakten ut för att fĂ„ stopp pĂ„ pucken. Att den tar pĂ„ domarens skridskoâŠdet tror jag ingen mĂ„lvakt kan lĂ€sa.
Hellberg blev tydligt förbaskat efter att pucken gÄtt in.
â Jag blev lite arg, för jag visste inte riktigt vad reglerna sa. Men trĂ€ffar den domaren och gĂ„r in gills det tydligen inte. Det var ju vĂ€ldigt skönt för mig.
Var det nÄgon som upplyste dig om regeln eller fick du svÀva i ovisshet nÀr de ringde pÄ situationen?
â Jag svĂ€vade faktiskt i ovisshet och fick vĂ€nta och se vad de sa. Sen kom domaren fram och snackade och sa hur det lĂ„g till. DĂ„ kĂ€ndes det bĂ€ttre.
Magnus Hellberg har konkurrerat om speltiden med Marcus Högberg och Linus Ullmark i VM, och har faktiskt vunnit samtliga fyra matcher han sÄtt. FrÄgan Àr om han eller Linus Ullmark tar förstaspaden i slutspelet?
â Det Ă€r inget jag tĂ€nker pĂ„. Ullmark Ă€r en riktigt bra mĂ„lvakt och en bra kille som vill lagets bĂ€sta, precis som jag. Oavsett vem som spelar stöttar vi varandra. Idag fick jag förtroendet och vi vann â och det Ă€r klart det Ă€r riktigt kul.
Ni har vunnit alla matcher du stÄtt. Det mÄste vÀl ÀndÄ vara skönt för sjÀlvförtroendet?
â Ja, jo. Men jag Ă€r bara en liten del av det stora hela. Att vi vinner varje match, det Ă€r klart det sĂ€ger nĂ„gonting. Jag tycker jag har ett otroligt bra samarbete med backarna som lĂ„ter mig se puckarna och tar undan returerna. Vi har ett bra snack allihopa. Vi Ă€r ett lag att rĂ€kna med.
Johan Garpenlöv har inte bestÀmt vem som ska fÄ förstaspaden nÀr slutspelet inleds pÄ torsdag.
â Han har spelat bra, Hellberg. Han har varit hĂ€r hela tiden och gjort ett bra jobb. Vi har match pĂ„ tisdag och vi fĂ„r se vem som stĂ„r dĂ„. Sen fĂ„r vi ta ett beslut om vem som stĂ„r i slutspelet.
Se det bisarra mÄlet i videospelaren ovan.
Â
Den hÀr artikeln handlar om:










