Henrik Nilsson.
Foto: Axel Boberg/Bildbyrån
Europa

Henrik Nilsson förlänger med Fehérvár AV19

ANNONS

Henrik Nilsson stannar i Fehérvár AV19. 
Den tidigare SHL-backen har förlängt sitt kontrakt med ungerska klubben.
– Min familj och jag trivs väldigt bra i Ungern, säger backen till klubbens hemsida.

En av svenskarna i ICEHL förlänger nu sitt kontrakt för att stanna i den multinationella ligan. 

Det handlar om 31-årige backen Henrik Nilsson som är klar för en ny säsong i ungerska Fehérvár AV19. 

– Det var ett lätt beslut att tillbringa en säsong till i Székesfehérvár. Min familj och jag trivs väldigt bra i Ungern, jag gillar verkligen staden. Jag gillar att spela inför våra fans, stämningen i hallen är alltid utmärkt. Ett mål för nästa säsong är att byta ut silver mot guld, säger Nilsson till klubbens hemsida. 

Säsongen 2022/23 kommer bli hans tredje raka säsong i ICEHL och han värvades till Fehérvár AV19 förra året från österrikiska Dornbirner EC. Den gångna säsongen var han en av lagets bästa backar med sju mål och 19 poäng på 30 matcher. 

– Nilsson visade, förutom att vara en stabil pjäs i försvaret förra säsongen, också ett användbart spel i powerplay och gjorde viktiga mål. Men förutom vikten av att göra mål var försvararens arbete ännu mer utmärkt och seriöst, säger klubbens general manager Viktor Szélig.

Tidigare i sin karriär har Henrik Nilsson spelat 198 SHL-matcher för Karlskrona och Oskarshamn. 


TV: Inför Sverige - Norge

Den här artikeln handlar om: