
Myllys – spikade igen 35 gĂ„nger
Med 35 nollor, SM- och VM-guld samt flera OS-medaljer Àr Jarmo Myllys en av de största mÄlvakterna i svensk ishockeyhistoria. DÀr ikonen ocksÄ var en vital del av LuleÄs senaste guldlag.
â Mina bĂ€sta Ă„r som hockeyspelare var nog just under mina Ă„r i LuleĂ„, berĂ€ttar 56-Ă„ringen för Hockeysverige.
Jarmo Myllys har en fantastisk meritlista som gör honom till en av Finlands mest framgÄngsrika mÄlvakter genom alla tider. Han Àr svensk och finsk mÀstare, vÀrldsmÀstare, har vunnit guldhjÀlmen i bÄde Finland och Sverige, har utsetts till VM:s bÀsta mÄlvakt och Àr trefaldig OS-medaljör.
Man kan tala om mÄnga utlÀndska mÄlvakter som gjort avtryck i vÄra svenska serier, men ingen Àr nog i nÀrheten av Jarmo Myllys som kom till LuleÄ 1994 och blev kvar i klubben till och med 2001. Jarmo Myllys stod för tvÄ mÄl och totalt 17 assist under sina Är i LuleÄ, vilket inte mÄnga utespelare ens kommer upp till. LÀgg dÀrtill att Myllys under sin tid i LuleÄ verkligen kunde spika igen sin kasse. Han svarade för inte mindre Àn 35 nollor under LuleÄ-tiden.
â Första gĂ„ngen jag var i kontakt med LuleĂ„ var redan 1986. Alla papper var klara och nĂ„gra frĂ„n LuleĂ„s styrelse hade kommit till flygplatsen i Helsingfors för att göra klart affĂ€ren. Det blev en del âmoney talkâ vilket slutade i att klubbarna inte kom överens och jag blev kvar i Finland.
â Andra gĂ„ngen berodde ju pĂ„ att jag hade flera vĂ€nner som hade spelat i LuleĂ„ och talade vĂ€ldigt gott om klubben. Dessutom spelade min bĂ€sta vĂ€n, Mika Nieminen, redan i klubben vilket betydde mycket för mig.
Hyllar âOstenâ: âGjorde ett vĂ€ldigt bra jobbâ
Var det en stor omstÀllning att gÄ frÄn finska till svenska ligan?
â Ja, men jag har alltid gillat att spela i Sverige och Elitserien. Mina bĂ€sta Ă„r som hockeyspelare var nog just under mina Ă„r i LuleĂ„. Jag fick vara med om att vinna VM-guld 1995, SM-guld 1996 och vi var i SM-final mot FĂ€rjestad 1997. Det var fina och vĂ€ldigt framgĂ„ngsrika Ă„r.
Varför lyckades LuleÄ vinna guld 1996?
â Jag vet egentligen inte vad jag ska svara pĂ„ den frĂ„gan. Vi hade vĂ€ldigt mĂ„nga bra spelare i det laget och coachen, âOstenâ (Lars Bergström), gjorde ett vĂ€ldigt bra jobb med laget.
â LuleĂ„ hade siktat pĂ„ att vinna guld under flera sĂ€songer och man hade byggt upp det hĂ€r laget under flera Ă„r och behĂ„llit ungefĂ€r samma spelare under flera sĂ€songer.
.jpg)
Hur viktig var Tomas Holmström för guldet?
â Tomas Holmström var otroligt viktig för det hĂ€r laget och han har visat under sina mĂ„nga Ă„r i NHL vilken viktig spelare han Ă€r oavsett vilket lag eller liga han tillhör.
Stefan âSkugganâ Nilsson Ă€r ett annat namn som mĂ„nga fĂ„r ett leende pĂ„ lĂ€pparna av att nĂ€mna.
â Alla vet vad Stefan har betytt för LuleĂ„ under sĂ„ mĂ„nga Ă„r. En fantastiskt bra hockeyspelare och en vĂ€ldigt fin kille. Men det handlade inte bara om Tomas och Stefan. Det var vĂ€ldigt mĂ„nga spelare som var vĂ€ldigt viktiga för laget guldsĂ€songen.
AvstÀngda efter lagmiddag
I februari 1995 möttes vi av svarta rubriker i kvÀllstidningarna. Jarmo Myllys och Mika Nieminen, LuleÄs tvÄ stora stjÀrnor, var avstÀngda efter att ha brutit mot klubbens regler efter en match i Rocklundahallen mot VÀsterÄs. Nieminen och Myllys hade stannat kvar ute pÄ restaurangen dÀr laget hade Àtit pÄ kvÀllen och kom efter det ganska trötta till bussen morgonen dÀrpÄ.
â Klubben sa att vi hade brutit mot nĂ„gra regler som inte ens fanns. Det stĂ€mde inte det som sades om Mika och mig. Vi blev avstĂ€ngda för nĂ„got som vi egentligen aldrig förstod var nĂ„got förbud mot eller som var nĂ„got dĂ„ligt för laget. Man sa att det vi gjort var dĂ„lig PR för föreningen.
Det lÄter som ni var ganska arga pÄ klubbens agerande?
â Ja, det Ă€r klart att vi tyckte det var fel att stĂ€nga av oss för nĂ„got som vi sjĂ€lva inte ansĂ„g vara nĂ„got fel. Vi skulle dessutom spela mot DjurgĂ„rden i nĂ€sta omgĂ„ng som var en av sĂ€songens viktigaste matcher.
â Nu var vi bara avstĂ€ngda en match och redan omgĂ„ngen dĂ€rpĂ„ sĂ„ spelade vi igen. SĂ„ hĂ€r Ă€r det ibland och det Ă€r bara att acceptera
Du spelade i LuleÄ fram till och med 2001, varför lyckades inte klubben vinna nÄgra mer guld under dina Är i klubben?
â Vi var vĂ€ldigt nĂ€ra under nĂ„gra sĂ€songer och spelade en final och flera playoff Ă„ren dĂ€rpĂ„. Men ska du vinna ett guld krĂ€vs det inte bara att du har bra lag, du mĂ„ste Ă€ven ha lite tur ocksĂ„.
â Playoff i Sverige, till skillnad mot i exempelvis Finland, Ă€r vĂ€ldigt tajt. Oavsett om du kommer etta eller Ă„tta sĂ„ har du chans att vinna SM-guld eftersom lagen Ă€r sĂ„ pass jĂ€mna. I Finland sĂ„ Ă€r det egentligen bara ettan till trean som har tillrĂ€ckligt bra lag för att vinna, avslutar Jarmo Myllys.
HÀr kan du bestÀlla "Stickan" Kennes bok, "Hockeyadeln"

Den hÀr artikeln handlar om: