Västerås riskerar straff.
Foto: Bildbyrån
HockeyAllsvenskan

Västerås anmäls efter ryska värvningarna: ”En extremt märklig situation”

ANNONS

Västerås värvade Svjatoslav Grebentjikov och Ilja Arkalov från KHL och duon hann sedan debutera för klubben. 
Nu utreds dock situationen då spelarna kan ha debuterat innan de var spelklara.
– Vi befinner oss i en extremt märklig situation, säger VIK:s sportchef Patrik Zetterberg till klubbens hemsida.

Innan deadline för övergångar inom svensk ishockey så värvade Västerås IK in två ryska spelare, Svjatoslav Grebentjikov och Ilja Arkalov, från KHL. 

Både spelarna hann debutera för Västerås där Grebentjikov spelat två matcher och Arkalov hann göra en match. Men nu riskerar klubben att straffas för att de spelade duon “för tidigt”. 

På sin hemsida skriver klubben nämligen att de har anmälts till Svenska ishockeyförbundets tävlingsnämnd då Grebentjikov och Arkalov kan spelat utan att ha varit helt spelklara då de inte haft godkänt arbetstillstånd. 

Spelarna har EU-/Schengenvisum eftersom att de har spelat i Europa tidigare under säsongen och Västerås skriver att de under förra veckan fått godkänt från både Migrationsverket och Svenska Ishockeyförbundet samt HockeyAllsvenskan att använda de båda spelarna. 

”HAR AGERAT I GOD TRO”

När Västerås har pratat med Migrationsverket under måndagen, efter att anmälan skickats in till tävlingsnämnden, så säger myndigheten att det kan ha blivit ett felbeslut i förra veckan och att informationen som VIK fick kan revideras. Klubben inväntar nu ett skriftligt svar från Migrationsverket. 

– Vi befinner oss i en extremt märklig situation. Vi har handlat i god tro och utgått från det besked vi fått från Migrationsverket. Det är heller inte bara vi som fått det beskedet utan Timrå och ”Nubben” fick också samma svar. Vi har aldrig tidigare haft någon anledning att misstro besked från Migrationsverket, och litade på deras information även i det här fallet. Det är vår förhoppning att Tävlingsnämnden följer händelseförloppet i vårt yttrande och ser att vi agerat i god tro utifrån de svar vi fått, säger VIK:s sportchef Patrik Zetterberg till klubbens hemsida

Om Migrationsverket ändrar sitt beslut så kommer Grebentjikov och Arkalov att tvingas missa ett antal matcher då de först måste få ett beviljat arbetstillstånd vilket kan ta mellan en till två veckor. 

Ifall det beslutas att Grebentjikov och Arkalov inte varit spelklara när de spelade för Västerås så riskerar klubben att straffas med förlust för matcherna mot Västervik och Södertälje som duon spelade i.

Annons


TV: De bästa deadline-värvningarna i HockeyAllsvenskan

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
fredag 17 maj
16:20 Tyskland - Kazakstan VM
16:20 Storbritannien - Danmark VM
20:20 Polen - USA VM
20:20 Tjeckien - Österrike VM
lördag 18 maj
12:20 Lettland - Sverige VM
12:20 Danmark - Schweiz VM
16:20 Tyskland - Polen VM
16:20 Kanada - Finland VM
20:20 Frankrike - Slovakien VM
20:20 Tjeckien - Storbritannien VM
söndag 19 maj
02:00 Edmonton Oilers - Vancouver Canucks NHL
16:20 USA - Kazakstan VM
16:20 Norge - Österrike VM
20:20 Slovakien - Lettland VM
20:20 Schweiz - Kanada VM
måndag 20 maj
16:20 Sverige - Frankrike VM
16:20 Storbritannien - Norge VM
20:20 Kazakstan - Polen VM
20:20 Finland - Danmark VM
tisdag 21 maj
12:20 Frankrike - Tyskland VM
12:20 Österrike - Storbritannien VM
16:20 Kanada - Tjeckien VM
16:20 Lettland - USA VM
20:20 Sverige - Slovakien VM
20:20 Finland - Schweiz VM
torsdag 23 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
lördag 25 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL