Dokument

JVM i begynnelsen – så gick det för Juniorkronorna i tidernas första turnering

Officiellt spelades den första JVM-turneringen 1977, men redan 1974 genomfördes embryot till det som i dag är en av de mest populära hockeyturneringarna i världen. 
Hockeysverige.se tar en tur genom minnenas allé och ser tillbaka på den första upplaga av Juniorkronorna som slutade fyra i dåvarande Leningrad.

 Det spelades tre inofficiella turneringar mellan 1974 och 1976, innan det från och med VM 1977 räknades som officiell turnering. Sovjetunionen vann den första turneringen före Kanada och Tjeckoslovakien. Sverige, ledda av förbundskaptenen Lennart ”Tigern” Johansson, slutade femma och Bengt-Åke Gustafsson kom med i turneringens All-Star Team.

Jag tänkte dock stanna upp vid den inofficiella turneringen som spelades säsongen 1973/74 och var starten på det vi i dag ser som en av världens mes

LÄS VIDARE SOM MEDLEM

Logga in som medlem för att fortsätta läsa - helt gratis

Logga in eller skapa ett konto för att fortsätta läsa den här artikeln.
Du kan när som helst köpa till en Plus-prenumeration.

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
lördag 27 maj
13:20 Kanada - Lettland VM
17:20 USA - Tyskland VM
söndag 28 maj
02:00 Vegas Golden Knights - Dallas Stars NHL
14:30 USA - Lettland VM
19:30 Tyskland - Kanada VM