Målvakten lämnar Sverige – för första gången i karriären

  • Skribent

    Följ HockeySverige på

    Google news

    Efter 153 matcher i Hockeyallsvenskan ger sig Emil Kruse ut på sitt första utlandsäventyr. Den 26-årige målvakten är nu klar för spel i Danmark och Herning Blue Fox. 

    Med stor erfarenhet från spel i Hockeyallsvenskan lämnar Emil Kruse nu Sverige för spel i Metal Liga och det danska laget, Herning Blue Fox.

    De senaste två säsongerna har Kruse spenderat i Västerås IK, men sedan tidigare har han även samlat på sig en hel del erfarenhet i Västerviks IK, Rögle BK och BIK Karlskoga.

    – I Emil har vi fått en hårt arbetande målvakt i en bra ålder som fortfarande är motiverad och har ambitioner att förbättra sitt spel. Hans potential är stor och hans prestationer under de senaste säsongerna i Sverige gör att vi har ganska höga förväntningar på att han kan hjälpa till att upprätthålla en hög nivå och ha en avgörande roll i laget, säger Herning Blue Fox sportchef Martin Struzinski till lagets hemsida.

    Under förra säsongen noterades Kruse för tredje bäst räddningsprocent i Hockeyallsvenskan av målvakter som spelade 20 eller fler matcher. På 29 matcher blev det 16 vinster och 13 förluster för 26-åringen.


    TV: William Eklund inför NHL-draften

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: