John Chayka är inte längre general manager för Arizona Coyotes.
Foto: YouTube/Arizona Coyotes
NHL

"Han är en lögnare som har gett upp"

ANNONS
John Chayka är inte längre general manager för Arizona Coyotes. Samma dag som laget reste till Edmonton för att göra sig redo för slutspelet kom beskedet att klubben utsett Steve Sullivan till ny general manager på temporär basis. Detta sedan Chayka själv ska ha rivit sitt nya fyraårskontrakt.
– Han är en lögnare och han har gett upp, säger en källa om Chayka till sajten azcoyotesinsider.com.

Oliver Ekman Larssons Arizona Coyotes har landat i Edmonton. Nästa helg inleds deras play in-serie mot Nashville Predators i Rogers Place, men det blir utan general managern John Chayka på läktaren.

Samma dag som laget lämnade Arizona kom beskedet att Chayka och klubben gått skilda vägar. Men det är ingen lugn skilsmässa byggd på ömsesidig respekt det handlar om. Tvärtom.

I det pressmeddelande som Coyotes skickade ut under söndagen skriver klubben att Chayka "gett upp".

"Klubben är besviken över hans aktioner och hans tajming just som Coyotes gör sig redo för att kliva in i NHL:s hubstad Edmonton, där laget ska inleda sitt första slutspel sedan 2012. Chayka har beslutat sig för att ge upp på ett starkt och konkurrenskraftigt lag, en hängiven stab och Arizona Coyotes fans, de bästa fansen i NHL", skriver klubben bland annat.

ERBJUDANDE OM ANNAT JOBB

Bakgrunden till att John Chayka inte längre är general manager för Arizona Coyotes är att klubbens nye ägare Alex Meruelo för en månad sedan ska ha blivit kontaktad av en annan NHL-ägare. Den ägaren bad om tillåtelse att få prata med Chayka kring ett jobb i dennes organisation. Det ska inte ha varit ett annan general manager-jobb utan en position ännu högre upp hos en ägare som ska ha flera nordamerikanska proffsklubbar i olika ligor, skriver Sportsnets Elliotte Friedman.

Meruelo, som just hade förlängt Chaykas kontrakt till och med säsongen 2023/24, ska ha varit avogt inställd till att släppa sin general manager, men efter att ha diskuterat saken med Chayka ska ägaren ha börjat lyssna. Här gick dock något snett och parternas relation ska snabbt ha försämrats. Detta till den grad att Chayka inte fanns med på ett möte mellan nyckelpersoner ur Coyotes ledningsgrupp och lagets stjärnspelare, den blivande free agent-forwarden Taylor Hall, och hans agent Darren Ferris härom veckan.

Under helgen ska John Chayka slutligen ha rivit sitt kontrakt och nu kan parterna stå inför en dispyt som kan hamna i knäet på en domstol. Enligt Elliotte Friedman ska NHL-kommissionären Gary Bettman ha kallats in för att medla i konflikten.

"KÄNNER SIG BEDRAGEN"

En anonym källa med insyn i situationen använder starka ord när han beskriver det som inträffat i en intervju med sajten azcoyotesinsider.com.

– John Chayka är en lögnare som har gett upp, säger personen.
– Alex (Meruelo, ägaren) känner sig bedragen och lurad. De ville ha kvar John. Det har varit tal i media om att organisationen begränsade hans befogenheter nu på slutet, men sanningen är att John övergav organisationen.

Chayka själv släppte ett pressmeddelande till azcoyotesinsider.com och tidningen Arizona Republic där han skriver:

"De senaste fyra åren har varit de bästa i mitt liv. I Arizona blev jag en make och en far medan jag jobbade så hårt jag kunde för att göra Coyotes till en Stanley Cup-utmanare. Jag älskar våra spelare, coacher, staben och fansen och jag önskar att jag kunde vara med laget i Edmonton. Sorgligt nog har situationen som ägaren har skapat omöjliggjort det."

John Chayka anställdes som general manager för Arizona Coyotes 2016. Han blev då, vid 26 års ålder, den yngsta general managern i NHL:s historia.

Chaykas assisterande general manager Steve Sullivan tar tills vidare över huvudansvaret för klubben. Sullivan, 46, spelade över 1 000 matcher i NHL under den aktiva karriären och har funnits i Coyotes organisation sedan 2014.


TV: Victor Hedmans bästa ögonblick från säsongen

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
lördag 13 april
16:00 Tappara - KalPa Liiga
18:30 New York Rangers - New York Islanders NHL
21:00 Dallas Stars - Seattle Kraken NHL
22:00 Colorado Avalanche - Winnipeg Jets NHL
23:00 Philadelphia Flyers - New Jersey Devils NHL
23:00 Florida Panthers - Buffalo Sabres NHL
23:30 Washington Capitals - Tampa Bay Lightning NHL
01:00 Ottawa Senators - Montreal Canadiens NHL
01:00 Toronto Maple Leafs - Detroit Red Wings NHL
söndag 14 april
02:00 Pittsburgh Penguins - Boston Bruins NHL
02:00 Nashville Predators - Columbus Blue Jackets NHL
04:00 Edmonton Oilers - Vancouver Canucks NHL
04:30 Los Angeles Kings - Anaheim Ducks NHL
04:30 San Jose Sharks - Minnesota Wild NHL
18:30 Skellefteå - Frölunda SHL
19:00 St Louis Blues - Seattle Kraken NHL
21:30 Vegas Golden Knights - Colorado Avalanche NHL
00:00 Chicago Blackhawks - Carolina Hurricanes NHL
måndag 15 april
02:00 Calgary Flames - Arizona Coyotes NHL
01:00 Pittsburgh Penguins - Nashville Predators NHL
01:00 Washington Capitals - Boston Bruins NHL
01:00 Tampa Bay Lightning - Buffalo Sabres NHL
01:00 Detroit Red Wings - Montreal Canadiens NHL
01:00 New Jersey Devils - New York Islanders NHL
01:30 New York Rangers - Ottawa Senators NHL
tisdag 16 april
03:30 Edmonton Oilers - San Jose Sharks NHL
03:30 Los Angeles Kings - Minnesota Wild NHL
01:00 Montreal Canadiens - Detroit Red Wings NHL
01:00 Boston Bruins - Ottawa Senators NHL
01:00 Philadelphia Flyers - Washington Capitals NHL
01:00 Columbus Blue Jackets - Carolina Hurricanes NHL
01:30 Florida Panthers - Toronto Maple Leafs NHL
onsdag 17 april
02:00 Winnipeg Jets - Seattle Kraken NHL
04:00 Vegas Golden Knights - Chicago Blackhawks NHL
04:00 Vancouver Canucks - Calgary Flames NHL
01:00 New York Islanders - Pittsburgh Penguins NHL
01:00 Tampa Bay Lightning - Toronto Maple Leafs NHL
torsdag 18 april
03:30 Dallas Stars - St Louis Blues NHL
04:00 Arizona Coyotes - Edmonton Oilers NHL
17:30 Finland - Sverige Träningsmatch
01:00 Minnesota Wild - Seattle Kraken NHL
fredag 19 april
02:00 Winnipeg Jets - Vancouver Canucks NHL
03:00 Calgary Flames - San Jose Sharks NHL
03:30 Colorado Avalanche - Edmonton Oilers NHL
04:00 Vegas Golden Knights - Anaheim Ducks NHL
04:30 Los Angeles Kings - Chicago Blackhawks NHL
17:30 Finland - Sverige Träningsmatch