Foto: Bildbyrån
SHL

Frölunda HC: Götaplatsen tur och retur?

Under 2000-talet har bara två lag klarat att vinna SM-guld back-to-back. Med ett av ligans mest kompletta lag har Frölunda alla förutsättningar att bli det tredje. De regerande mästarna ser ut som ett minst lika bra lag som i fjol. Om inte bättre. 

2 maj 2019 runt 22-tiden. I ett omklädningsrum i Globens inre sprutas det champagne, röks cigarrer och sjungs segersånger. Frölunda har just avfärdat Djurgården i den sjätte SM-finalen och säkrat sitt femte SM-guld – det fjärde under 2000-talet.

Baksmälla?
Nej, verkligen inte.
Visst har en och annan profil lämnat klubben, men på det hela taget är Frölunda ett lika attraktivt lag nu som det var när det senaste guldet bärgades. Det har inte minst värvningarna av hemvändarna Johan Sundström och Nicklas Lasu sett till. 

Att göteborgarna fått behålla st

LÄS VIDARE MED PLUS
Månadsvis
69 kr / mån
Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
Ingen bindningstid
Förnyas automatiskt
Årsvis
55 kr / mån*
Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
*Betalas årligen. Totalt 659 kr
Förnyas automatiskt
Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
söndag 04 juni
02:00 Vegas Golden Knights - Florida Panthers NHL
tisdag 06 juni
02:00 Vegas Golden Knights - Florida Panthers NHL
fredag 09 juni
02:00 Florida Panthers - Vegas Golden Knights NHL