Tom Gilbert.
Tyska ligan

Har spelat 655 NHL-matcher – nu flyttar han till Europa

ANNONS

Tom Gilbert har spelat 655 matcher i NHL, utspritt över elva säsonger och fem klubbar. Nu ser 34-åringens NHL-karriär emellertid ut att vara över. Han har nämligen skrivit på för det tyska topplaget Nürnberg Ice Tigers.
– Tom Gilbert är en NHL-veteran som har styrkor både offensivt och defensivt. Han har fyllt båda rollerna mycket bra under sin NHL-karriär och blir med sin erfarenhet en nyckelspelare i vår klubb, säger Ice Tigers sportchef Martin Jiranek till klubbens hemsida.

Den senaste säsongen hade Gilbert svårt att platsa i NHL. Han spelade bara 18 matcher för Los Angeles, men hann i alla fall skjuta ett mål och spela fram till fyra.

 

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
lördag 27 maj
13:20 Kanada - Lettland VM
17:20 USA - Tyskland VM
söndag 28 maj
02:00 Vegas Golden Knights - Dallas Stars NHL
14:30 USA - Lettland VM
19:30 Tyskland - Kanada VM