Pelle Hånberg.
SHL

Fick sparken från Karlskrona – nu har Pelle Hånberg hittat nytt jobb

ANNONS

Pelle Hånberg fick sparken av Karlskrona HK i februari 2017. Nu har tränaren hittat ett nytt jobb. 50-åringen ska nästa säsong vara huvudtränare i den schweiziska SC Langenthal, meddelar klubben på sin hemsida.  

Pelle Hånberg var den tränaren som 2015 sensationellt förde upp Karlskrona HK i SHL. Men säg den kärlek som varar för evigt. I februari 2017 fick Hånberg sparken efter en lång förlustsvit. Sedan dess har tränaren gått utan jobb, men nu har han gjort klart med en ny klubb.

Nästa uppdrag för Hånberg är SC Langenthal i den schweiziska andraligan NLB. Kontraket är på ett år men med en option om förlängning på ytterligare en säsong.
–  Vi är övertygade om att Hånberg med sin erfarenhet och kompetens kommer att fortsätta föra vårt lag framåt, säger sportchefen Noël Guyaz till klubbens hemsida. 

Guyaz blir Hånbergs assisterande, samtidigt som han alltså är sportchef för klubben.

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 25 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL