SHL
KARLSSON: En säsong att minnas – i morgon kan den vara över

Passa på att njuta. I morgon bitti kan det som måste vara en av de bästa säsongerna någonsin vara över.

För mig började säsongen 16/17 traditionsenligt med stjärnparaden i Gavlerinken, när Brynäs nuvarande spelartrupp tillsammans med klubbens NHL-fostrade stjärnor gör upp i en internmatch som startskott på säsongen.

I natt kan ishockeysäsongen, på isen, ta slut. Det som började i augusti, fortsatte med en World Cup-turneringen som var superhajpad på förhand men till sist blev något av en besvikelse, en underbar SHL-säsong, en NHL-säsong där hockeykartan ritades om för all framtid, ett VM med en rejäl stjärnparad – och en fantastisk Stanley Cup-final. Sedan jag började följa ishockey som sport som liten, och framför allt sedan jag började jobba med ishockey för fem år sedan, kan ingen säsong mäta sig med det vi fått uppleva det senaste året.

Vi tar det väl i ordning. Säsongen kickstartades redan i slutet av juni när Taylor Hall trejdades mot Adam Larsson, P.K. Subban mot Shea Weber och Steven Stamkos förlängde med Tampa Bay inom loppet av en halvtimme. En halvtimme som jag aldrig någonsin kommer att glömma. En halvtimme som var alldeles fantastisk att följa.

En svag insats som förstörde en klassiker

Därefter följde som sagt det som på förhand skulle vara säsongens höjdpunkt: World Cup. Det är lätt att minnas det som en besvikelse, med halvtaskiga publiksiffror, en enormt trött publik, ett Europalag som förstörde festen genom att gå till final – och en alldeles för enkel kanadensisk seger. Men nog fasen fanns det mycket att minnas. Inte minst det Nordamerikanska U23-laget. När vi om tio år ser tillbaka på World Cup 2016 är jag tämligen övertygad om att det är deras lag vi kommer minnas bäst. Vi kommer kunna sitta och säga att Connor McDavid, Jack Eichel, Auston Matthews, Johnny Gaudreau, Aaron Ekblad, Mark Scheifele och Nathan MacKinnon spelade ihop. I samma lag. I en turnering. Det är…ganska sjukt när man tänker på det.

En final mellan Sverige och Kanada hade kunnat bli en klassiker, men Tre Kronors svaga insats mot Europalaget i semifinalen förstörde drömfinalen, och gav i stället Kanada en bekväm resa till titeln. Även om de fick slita i den andra finalmatchen.

Bredd före spets

SHL kom igång i samma veva, och redan på förhand kändes det som en oerhört oviss säsong. Skellefteå hade visserligen fått hem Oscar Möller och Joakim Lindström, och värvat in klassmålvakten Joni Ortio, men såväl Växjö som Frölunda och Linköping skulle kunna utmana västerbottningarna. När allt kom omkring hade tre av de på förhand fyra givna topplagen åkt ut redan i kvartsfinal.

Den fartfyllda ishockeyn från HV71, Brynäs och Malmö var rätt melodi säsongen 2016/2017. Det handlade om att ha fyra producerande och hårt jobbande kedjor, snarare än en vass spets som exempelvis Växjö och Skellefteå hade. Redan inför slutspelet talades det om att det skulle bli tidernas bästa. Nu, med en viss distans, går det inte att säga något annat än att förväntningarna motsvarades. Kvartsfinalserien mellan Skellefteå och Frölunda går till historien som den kanske allra bästa någonsin. Malmös skräll mot Växjö piggade upp. Brynäs bjöd på dubbla 6-0-vinster när man stod för en miniskräll mot Linköping. HV71? De körde över Färjestad i en oerhört odramatisk serie. De gjorde samma sak i semifinalen mot Malmö.

Semifinalserien mellan Brynäs och Frölunda blev däremot en superrysare. Allt kändes upplagt för en drömfinal mellan Frölunda och HV, men Oskar Lindblom och Felix Sandström ville annorlunda. De båda ungtupparna var isens giganter i den sjunde och avgörande semifinalen, när femteplacerade Brynäs tog sig till final.

Tidernas finalserie

Och finalen…var ska man egentligen börja? HV var solklara favoriter, med tanke på hur enormt man imponerat i slutspelet, men Brynäs fortsatte att överraska. Efter en 2-0-vinst i match fem i Jönköping hade Gävlelaget helt plötsligt chansen att säkra SM-guldet på hemmaplan. I stället blev man överkört i den första perioden, och guldfesten ställdes in.

Den sjunde finalmatchen går till historien som en av de bästa finalmatcherna någonsin. En av de jämnaste finalserierna någonsin avgjordes såklart i en förlängning, där hemmasönerna Martin Thörnberg och Simon Önerud till slut sköt ett efterlängtat guld till en klubb som varit ständigt underpresterande sedan 2010/2011.

Jag har inte glömt det faktum att vi fick ett Daladerby i SHL-kvalet, också. Nu var Mora lite för bra för att serien i sig ska bli en klassiker – men förutsättningarna med en sjumatchersserie mellan Leksand och Mora räcker bra, bara det.

Redan där var man liksom nöjd med säsongen. Den hade varit allt man önskat och lite till. Då kom hockey-VM. Hedman kom. Strålman kom. Ekman-Larsson kom. Klingberg kom.  Nylander kom. Bäckström kom. Lundqvist kom. Man bara väntade på beskedet att Mats Sundin och Peter Forsberg hade tackat ja. Tre Kronor fick sitt bästa lag någonsin – och vann guld efter en klassisk final mot Kanada. Precis som SM-finalen var VM-finalen en underbar hockeymatch som inte var avgjord efter 60 minuters spel.

Och just det, Stanley Cup-slutspelet har varit rätt okej, det också. Inte minst ur ett svenskt perspektiv. Inför slutspelet låg det svenska målrekordet på 61, från 2009. I skrivande stund är vi uppe i 77 blågula fullträffar. Bäst är Filip Forsberg och Jakob Silfverberg på nio mål vardera.

En väntan till augusti

Utöver den blågula supersuccén upplever vi just nu den kanske bästa finalserien sedan 2011, när Boston och Vancouver gjorde upp om titeln. Då blev det en match sju. Jag hoppas vi får uppleva samma sak i år.

Det vore en värdig avslutning på en säsong som jag tror blir svår att överträffa de kommande åren. Visst, det är OS nästa år, men utan NHL-spelarnas deltagande blir den turneringen ingenting mer än ett blek version av ett VM.

I morgon bitti kan säsongen vara över. Då kommer det kännas tomt. Just nu är jag bara glad över vetskapen att minst 60 minuters ishockey återstår. Sen får jag vänta till augusti, med internmatchen i Gavlerinken. Som traditionen säger.

5 saker att minnas från säsongen:

Young Guns
De tog oss med storm under World Cup – och fortsatte genom hela säsongen. Connor McDavid vann poängligan på 100 poäng. Austin Matthews kom tvåa i hela NHL:s skytteliga med sina 40 mål, och blev fyramålsskytt redan i debuten. Patrik Laine var inte mycket sämre.

William Nylander, Mitch Marner och Zach Werenski var tre andra spelare som klev in i NHL och blev stjärnor per omgående.

Linus Söderström
Han var populär i folkhemmet redan inför säsongen, trots att han knappt spelat kontinuerligt på seniornivå. Hans två imponerande JVM-turneringen hade dock gjort Linus Söderström till ett känt namn ändå. Han inledde som andremålvakt i HV71 – och avslutade som guldmålvakt och en evig hjälte i Jönköping. Hans resa är något utöver det vanliga.

”Lägg ner verksamheten”

Petter Lasu Nilsson blev över en natt rikskändis efter sitt ”Jag skulle kunna mörda just nu”-utbrott i samband med Luleås uttåg mot Malmö i åttondelsfinalen. Ett utbrott vi inte kommer glömma i första taget.

Finalerna
SM-finalen, VM-finalen, Stanley Cup-finalen… Ja, man kan inte klaga på dramatiken eller underhållningen vid säsongens tre stora finaler. World Cup-finalen blev en besvikelse, men det bjuder vi på. Att få bevaka SM-finalserien på plats var en höjdare. En riktig lyx.

Rasmus Dahlin
Jag har såklart inte glömt bort att nämna Rasmus Dahlin. Grabben som slog sig in hos svenska mästarna som 16-åring och fick landslagsdebutera som 17-åring. Nästa år kommer han, om inget oförutsett inträffar, bli den första svensken sedan Mats Sundin att väljas först i NHL-draften. Det ska bli oerhört spännande att följa den här killen.

@manskarlssonyao

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
onsdag 17 augusti
18:00 Finland - Tyskland JVM
19:00 Tingsryd - Karlskrona Träningsmatch
19:00 Linköping - Örebro Träningsmatch
19:00 Skellefteå - Modo Träningsmatch
21:30 Sverige - Lettland JVM
01:00 Kanada - Schweiz JVM
torsdag 18 augusti
04:30 USA - Tjeckien JVM
18:00 Rögle - IFK Helsingfors Träningsmatch
18:00 Oskarshamn - Växjö Träningsmatch
19:00 Visby/Roma - Frölunda Träningsmatch
19:00 VIK Västerås - Vita Hästen Träningsmatch
19:00 BIK Karlskoga - AIK Träningsmatch
19:00 Färjestad - Leksand Träningsmatch
19:00 Malmö - HV 71 Träningsmatch
fredag 19 augusti
18:00 Tingsryd - Kristianstad Träningsmatch
19:00 Björklöven - Skellefteå Träningsmatch
19:00 Södertälje - Almtuna Träningsmatch
19:00 Visby/Roma - Djurgården Träningsmatch
lördag 20 augusti
15:00 Frölunda - Djurgården Träningsmatch
16:00 Kristianstad - IFK Helsingfors Träningsmatch
tisdag 23 augusti
18:00 HV 71 - Rögle Träningsmatch
18:00 Växjö - Linköping Träningsmatch
19:00 Leksand - Brynäs Träningsmatch
19:00 Luleå - Skellefteå Träningsmatch
onsdag 24 augusti
19:00 Brynäs - Leksand Träningsmatch

Laddar...
Tack för att du väljer att uppgradera ditt konto till Everysport Plus (ditt nya pris blir 99kr/mån). Klicka på knappen nedan för att genomföra köpet.
Visa köpvillkor
Gå vidare Stäng
×

1. VILLKORENS TILLÄMPLIGHET

För att få tillgång till plus-tjänsten måste du ingå ett avtal med ESMG genom att registrera dig och betala prenumerationsavgiften.

2. PLUS-TJÄNSTENS INNEHÅLL

ESMG förnyar och förbättrar plus-tjänsten fortlöpande, vilket innebär att vi utan föregående meddelande kan komma att lägga till, förändra och ta bort innehåll och funktioner. ESMG reserverar sig för eventuella skrivfel på någon av våra sajter där det lämnas uppgifter om någon av våra plus-tjänster.

3. PRENUMERATION

Aktivering av plus-tjänsten

Ditt abonnemang startas när du fyller i registreringsformuläret och betalar avgiften för plus-tjänsten. Detta gör att du får tillgång till plus-tjänsten under tiden din prenumeration löper. I det fall ingen prenumerationsavgift utgår för den inledande perioden (som definieras vid din registrering) startas plus-tjänsten när du fyller i registreringsformuläret och registrerar ett betalningsalternativ.

Bekräftelse

Efter att du registrerat dig och betalat avgiften för plus-tjänsten så skickas en bekräftelse till dig via den e-postadress som du har uppgett vid registreringen. Bekräftelsen innehåller villkoren för din prenumeration. De uppgifter som du har angett vid registreringen kommer finnas på ditt konto. Vi ber dig kontrollera att dessa uppgifter stämmer. Om någon uppgift inte är korrekt ska du ändra dessa via ditt konto. Du ansvarar för att kontaktuppgifterna är korrekta.

Åldersgräns

För att teckna upp dig för plus-tjänsten måste du vara minst 18 år. Är du under 18 år krävs förälder eller annan förmyndares godkännande för att du ska få registrera dig och använda plus-tjänsten. Genom att registrera dig och betala avgiften intygar du samtidigt att du har inhämtat ett sådant godkännande från förälder eller annan förmyndare. Du anses alltid försäkra riktigheten av sådana uppgifter som du lämnar om dig själv.

Prenumerationens löptid och uppsägning

Din prenumeration kan antingen vara en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration. Det framgår vid din beställning och registrering för plus-tjänsten om din prenumeration är en tillsvidareprenumeration eller om den är tidsbestämd.

En tillsvidareprenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten för en viss tidsperiod (vanligen en (1) månad), vilken förlängs med samma period om du själv inte säger upp prenumerationen innan periodens upphörande. Om du inte vill att din tillsvidareprenumeration förlängs, måste du alltså säga upp prenumerationen 48 timmar innan den aktuella tidsperioden löper ut. Uppsägning kan ske på Min Sida under respektive sajt som du är inloggad på.

En tidsbestämd prenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten under den angivna tidsperioden och att prenumerationen därefter upphör per automatik. En tidsbestämd prenumeration kan inte sägas upp i förtid.

ESMG äger rätt att säga upp din prenumeration, oavsett om det är en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration, med trettio (30) dagars varsel. ESMG har även rätt att omedelbart säga upp eller frysa din prenumeration om ESMG misstänker att du bryter mot dessa Villkor.

Avgift för plus-tjänsten

Prenumerationsavgiften för plus-tjänsten utgörs av en vanligen månatlig avgift och betalas alltid i förskott. Om avgiften är annan än en månatlig framgår vid registrering. Aktuell avgift framgår även din vid din registrering. Avgiften som anges inkluderar moms.

ESMG förbehåller sig rätten att ändra avgiften för plus-tjänsten vid tillsvidareprenumerationer. Den ändrade avgiften gäller då från och med nästkommande period, förutsatt att du inte sagt upp din prenumeration innan perioden löpt ut. En tidsbestämd prenumeration påverkas inte av en eventuell prisändring under den avtalade bindningstiden.

4. BETALNINGSALTERNATIV

Klarna Payments

Som betalningslösning använder ESMG Klarna Payments. Klarna Payments presenterar viss information för dig så snart du är identifierad. Vilken information du behöver ange för att uppnå identifiering kan variera mellan olika köptillfällen och kunder. Någon kreditupplysning tas aldrig direkt i Klarna Payments utan vid behov beroende på det betalningsalternativ du har valt. Kreditupplysningar som tas av Klarna påverkar inte din kreditvärdighet och kan inte ses av andra som begär kreditupplysning om dig, till exempel banker. Sedan du har identifierats uppvisar Klarna Payments vilka alternativ som är tillgängliga för just dig. Faktura är förvalt som betalningsalternativ men du kan givetvis fritt välja något av de andra alternativen såsom direktbetalning via bank eller betalning med kort. Vilka alternativ du erbjuds kan växla från tid till annan. Du kan själv välja om du vill skydda din användning av Klarna Payments med en PIN-kod. För information om din betalning kontakta Klarna via https://www.klarna.com/se/kundservice/.

5. ANVÄNDNING AV PLUS-TJÄNSTEN

Plus-tjänsten får endast användas för privat, icke-kommersiellt bruk. Din prenumeration är personlig och dina rättigheter enligt dessa Villkor får inte överlåtas till någon annan. Du ska förvara dina användaruppgifter till ditt konto säkert och oåtkomliga för andra personer. Om du har skäl att misstänka att någon obehörig har tagit del av dina användaruppgifter ska du snarast underrätta ESMG om detta. Du ansvarar själv för skada som orsakas genom att någon obehörig har använt dina uppgifter.

Du får inte heller använda plus-tjänsten så att ESMG eller annan drabbas av olägenhet eller skada. Notera särskilt vad som gäller om rättigheterna till plus-tjänstens innehåll under punkt 6 nedan.

6. IMMATERIELLA RÄTTIGHETER

Allt innehåll som tillhandahålls genom plus-tjänsten, såsom texter, stillbilder och rörliga bilder, grafik, teckningar och datakoder, skyddas av lagen om upphovsrätt (1960:729) och rättigheterna därtill innehas av ESMG eller dess licensgivare. ESMGs varumärken och kännetecken är skyddade av varumärkesrättslig lagstiftning. Att du skapar ett konto och använder plus-tjänsten ger dig ingen rätt att mångfaldiga, kopiera, överlåta, upplåta, överföra eller i annan form utnyttja sådant innehåll som förekommer i plus-tjänsten och ej heller att använda att ESMGs varumärken och kännetecken.

7. BEHANDLING AV PERSONUPPGIFTER

ESMG behandlar dina personuppgifter i enlighet vår personuppgiftspolicy som finns tillgänglig på https://www.esmg.se/personuppgifter/

8. COOKIES

ESMG använder sig av cookies för att ge dig en bättre upplevelse på ESMGs plattformar. Läs mer här: https://www.esmg.se/cookiepolicy/

9. TEKNISKA FÖRUTSÄTTNINGAR

Din tillgång till plus-tjänsten är vid var tid beroende av att du innehar erforderlig hårdvara och mjukvaror, såsom program för webbläsare och e-post, samt abonnemang för Internetanslutning. ESMG åtar sig inget ansvar för din tillgång till hårdvara och mjukvaror och inte heller för funktionaliteten i dessa eller förekommande kostnader som tredje parter, såsom internet- eller mobiltelefonoperatörer, kan betinga sig av dig i anledning av din användning av plus-tjänsten. Plus-tjänsten stöds av de senaste operativsystemen.

10. ANSVARSBEGRÄNSNING

ESMG kan inte hållas ansvarig för plus-tjänstens funktion, tillgänglighet, kvalitet, användbarhet eller säkerhet. Denna ansvarsbegränsning omfattar varje skada, direkt eller indirekt, som kan hänföras till användningen, eller hinder att använda, plus-tjänsten och dess innehåll. ESMG kan inte heller hållas ansvarig för tredje parters innehåll eller information som du kan ha fått del av genom användning av plus-tjänsten.

ESMG har rätt att tillfälligt stänga plus-tjänsten för att genomföra systemunderhåll, uppgradering eller för att vidta andra tekniska åtgärder. ESMG ska, i möjligaste mån, utföra dessa åtgärder med så små störningar som möjligt för dig. ESMG ansvarar inte för skada eller förlust som du kan anse dig lida av på grund av plus-tjänstens begränsningar i tillgång enligt ovan.

11. LÄNKAR

Plus-tjänsten kan innehålla länkar till andra webbplatser som kontrolleras av tredje part. ESMG ansvarar inte för innehåll och överföringar från sådana länkade webbplatser.

12. VILLKORSÄNDRING

ESMG har rätt att ändra dessa Villkor. En villkorsändring träder i kraft tidigast trettio (30) dagar efter det att ändrade villkor har meddelats dig via den e-postadress som du har uppgett vid registrering för plus-tjänsten. Om du inte godtar villkorsändringen kan du inom ovan nämnda 30-dagarsfrist säga upp din prenumeration. En uppsägning kan göras via e-post till kundtjanst@esmg.se. Om du inte sagt upp din prenumeration eller om du använder plus-tjänsten efter det att de nya villkoren trätt i kraft, innebär detta att du anses ha accepterat de nya ändrade villkoren.

13. ÅNGERRÄTT

Om du tecknar en prenumeration som privatperson, har du rätt att ångra ditt köp. Om du vill utnyttja din ångerrätt, måste du meddela oss inom 14 dagar från din beställning av plus-tjänsten. Du kan meddela oss genom att kontakta ESMGs kundtjänst via kundtjanst@esmg.se. På Konsumentverkets hemsida (www.konsumentverket.se) finns en blankett som du kan använda dig av för att utnyttja din ångerrätt.

Om prenumerationen redan är betald vid utövande av ångerrätten kommer vi att återbetala prenumerationsavgiften. Eftersom betalning för plus-tjänsten sker via Klarna Payments, så återbetalas avgiften via Klarna.

14. MEDDELANDEN

Du accepterar att ESMG kan komma att kontakta dig genom den e-postadress du angett vid din registrering, i syfte att informera dig om villkorsändringar eller andra meddelanden hänförliga till din prenumeration eller till plus-jänsten.

Vi använder även din e-post för att skicka dig meddelanden som avser direktmarknadsföring, såsom nyhetsbrev, information och erbjudanden om ESMGs olika tjänster och varumärken. Om du inte vill ta del av dessa meddelanden kan du avanmäla dig antingen genom att använda länken för avanmälan längst ned i mejlet eller genom att ändra kontoinställningar på Min Sida.

15. TILLÄMPLIG LAG OCH TVISTELÖSNING

Dessa Villkor ska tolkas och tillämpas i enlighet med svensk lag. Eventuell tvist ska avgöras av svensk allmän domstol, med Stockholms tingsrätt som första instans. Tvist kan också prövas av Allmänna reklamationsnämnden, vars beslut är en rekommendation till parterna om hur tvisten bör lösas.

16. KONTAKTUPPGIFTER

Du är alltid välkommen att kontakta ESMG via kundtjanst@esmg.se

Ange din värdekod:

Lös in värdekod Stäng
×

Välkommen till vårt lag!

Som plus-medlem har du nu tillgång till ALLT material på Hockeysverige.se

Tack, ditt köp är nu genomfört. Du har nu tillgång till ALLT material på Hockeysverige, FotbollDirekt, Innebandymagazinet och Svenska Fans (bannerfritt).

×

Grattis, du har nu blivit medlem!

Framöver kommer du få nyhetsbrev från Hockeysverige, glöm inte att du även kan bli plusmedlem för att få tillgång till ALLT material på sajten