David Pastrnak.
VM 2016

Mot stjärnorna i sin faders ära: ”Jag vet att han tittar ovanifrån”

ANNONS

I kväll ställs Tre Kronor mot Tjeckien i VM. Ett Tjeckien som har den tidigare Södertälje-forwarden David Pastrnak i truppen. I hockeysverige.ses och Elite Prospects nya bok ”Elite Prospects – Morgondagens Stjärnor” är Pastrnak och hans på många sätt tuffa resa till NHL.

Motivation kan komma ifrån många håll.
Det kan vara genom belöning, konkreta mål eller en utmaning från någon annan.
För David Pastrnak kommer motivationen inifrån. När hans pappa gick bort alldeles för tidigt bestämde sig talangen för att spela vidare och skapa sig en framgångsrik NHL-karriär för att hedra minnet av sin far.

Av: Kajsa Kalméus

Drömmen om NHL har funnits länge.
Men till en början spelade inte David Pastrnak hockey för att bli bra, utan för att det var roligt. Tack vare sin talang fick han redan som tolvåring spela med de äldre killarna i hemstaden Havirovs U18-lag.
– Vi var på isen fem timmar om dagen. Vi älskade det, berättar forwardslöftet.

Blott 15 år gammal bestämde sig Pastrnak i samspråk med sina föräldrar att göra den omfattande flytten till Sverige för att förbättra sin utveckling i Södertälje SK:s regi. Här spelade han under en period sida vid sida med en annan jättetalang i William Nylander och utvecklade tillsammans med honom en god kemi på isen i klubbens juniorlag. Det blev också en hel del spel med klubbens A-lag, där han fick ihop 27 poäng på 47 allsvenska matcher fördelat på två säsonger.

Under sin tid i SSK, närmare bestämt maj 2013, drabbades unge David av stor sorg.

Efter fyra års sjukdom gick pappa Milan Pastrnak bort i cancer. Sonen, som tidigare mest hade spelat ishockey för att det var roligt, fick en helt annan syn på sin karriär. Nu bestämde sig David för att spela för att göra sin far stolt.
– Jag har alltid i huvudet hur han sade till mig att träna hårt. Varje träning är för honom, varje mål är för honom.

SKICKADE EN SLÄNGKYSS MOT HIMLEN

När forwardslöftet blev draftad av Boston Bruins i den första rundan år 2014 var känslorna blandade. David hörde sitt namn ropas upp och skickade en slängkyss mot himlen innan han kramade om sin mamma.
– Jag är ledsen över att han inte kan vara här med mig, men detta är vad pappa ville.

Han skulle vara jätteglad över att se mig i Boston, sade tjecken efter draften i Philadelphia.

Den unge forwardens känslor för ishockey genomsyrar hans sätt att vara. ESPN:s skribent Joe McDonald skriver att tjecken bidrar med mer än sin förmåga att göra mål. Hans personlighet och genuina kärlek för spelet smittar av sig i Boston Bruins. David Pastrnaks barndomsidol heter David Krejci och är sedan ynglingens ankomst till Boston inte bara lagkamrat med den tio år yngre landsmannen, utan också en mentor och förebild.

Krejci skriver också under på skribentens ord om nykomlingens positiva attityd.
– Han är en bra grabb som har kommit långt. Han gick igenom något riktigt tufft och han överkom det, säger Krejci om Pastrnak.

”JAG HAR MER SAKER ATT GÖRA FÖR MIN PAPPA”

David Pastrnak debuterade i NHL redan som 18-åring och svarade för 27 poäng på 46 matcher som rookie för Bruins. Men trots att han inser att han har nått en bra bit gör hans nya inställning till ishockeyn att han inte tillåter sig att sväva iväg.
– Jag har alltid drömt om detta och nu har drömmen slagit in. Men mina drömmar slutar inte här. Jag har mer saker att göra för min pappa och min familj och det är bara att fortsätta jobba. Men det här är en bra start, säger han.

Trots inställningen om att spela ishockey för att det är roligt har David lyckats bocka av fyra
juniormästerskap med det tjeckiska laget och två säsonger i Södertälje – som ledde honom till en plats i ett av de mest anrika NHL-lagen.

Det går bara att spekulera i hur hans utveckling kommer att påverkas av att han nu har sin pappa som motivation.

Pappa Milan fick aldrig chansen att se sin son spela i NHL. Men den talangfulle sonen ska göra allt han kan för att hedra sin far.
– Jag vet att han tittar ovanifrån. Han har en VIP-plats där uppe.


Foto: Getty Images/Bruce Bennett

Historien om David Pastrnak och 49 andra av världens största hockeytalanger läser du i Elite Prospects – Morgondagens Stjärnor, en bok framställd av hockeysverige.ses redaktion och Aros Sport Media.

Boken finns ute nu och kan beställas via formuläret här nedan. Den kostar 395 kronor plus en fraktkostnad på 40 kronor. Det finns även en lyxutgåva inbunden i röd skinnimitation som levereras med ett skyddsomslag och är personligt numrerad 1-999. Det är alltså en begränsad samlarutgåva. Priset för den är 1 495 kronor plus 40 kronor i frakt.

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
fredag 22 september
18:00 Brynäs - AIK Hockeyallsvenskan
19:00 Nybro - Tingsryd Hockeyallsvenskan
19:00 Västervik - Kalmar Hockeyallsvenskan
19:00 BIK Karlskoga - Östersund Hockeyallsvenskan
19:00 Mora - Södertälje Hockeyallsvenskan
19:00 Västerås - Almtuna Hockeyallsvenskan
20:30 Djurgården - Björklöven Hockeyallsvenskan
lördag 23 september
06:05 Arizona Coyotes - Los Angeles Kings NHL
15:15 HV 71 - Oskarshamn SHL
15:15 Skellefteå - Örebro SHL
15:15 Malmö - Färjestad SHL
18:00 Linköping - Leksand SHL
18:00 Timrå - Modo SHL
18:00 Rögle - Växjö SHL
18:00 Frölunda - Luleå SHL
söndag 24 september
06:05 Los Angeles Kings - Arizona Coyotes NHL
12:00 Leksand - Djurgården SDHL
12:00 Brynäs - Linköping SDHL
12:00 HV 71 - AIK SDHL
12:00 Modo - Luleå SDHL
16:00 Frölunda - SDE SDHL
20:00 Lugano - Zürich National League
tisdag 26 september
19:00 Frölunda - Linköping SHL
19:00 Modo - HV 71 SHL
19:00 Östersund - Södertälje Hockeyallsvenskan
01:00 New York Rangers - New York Islanders NHL
onsdag 27 september
18:00 Brynäs - Djurgården SDHL
18:00 HV 71 - SDE SDHL
18:00 Linköping - Leksand SDHL
19:00 Frölunda - AIK SDHL
19:00 AIK - Björklöven Hockeyallsvenskan
19:00 Mora - Nybro Hockeyallsvenskan
19:00 BIK Karlskoga - Tingsryd Hockeyallsvenskan
19:00 Västerås - Brynäs Hockeyallsvenskan
19:00 Västervik - Djurgården Hockeyallsvenskan
19:00 Kalmar - Almtuna Hockeyallsvenskan
torsdag 28 september
03:00 Edmonton Oilers - Vancouver Canucks NHL
19:00 Oskarshamn - Timrå SHL
19:00 Luleå - HV 71 SHL
19:00 Leksand - Skellefteå SHL
19:00 Växjö - Frölunda SHL
19:00 Modo - Rögle SHL
19:00 Färjestad - Linköping SHL
19:00 Örebro - Malmö SHL
01:00 Washington Capitals - Detroit Red Wings NHL
fredag 29 september
18:00 AIK - Brynäs SDHL
18:00 Linköping - Modo SDHL
19:00 Djurgården - Luleå SDHL
19:00 SDE - Leksand SDHL
19:00 Brynäs - Mora Hockeyallsvenskan
19:00 Almtuna - BIK Karlskoga Hockeyallsvenskan
19:00 Nybro - Östersund Hockeyallsvenskan
19:00 Södertälje - Västerås Hockeyallsvenskan
19:00 Tingsryd - Djurgården Hockeyallsvenskan
19:00 Björklöven - Västervik Hockeyallsvenskan
01:00 Ottawa Senators - Winnipeg Jets NHL
lördag 30 september
15:15 Malmö - Modo SHL
15:15 Frölunda - Rögle SHL
15:15 Luleå - Linköping SHL
15:15 Växjö - Timrå SHL
18:00 Örebro - Oskarshamn SHL
18:00 Färjestad - Leksand SHL
18:00 Skellefteå - HV 71 SHL
18:30 AIK - Kalmar Hockeyallsvenskan