I kväll startar SDHL igen efter förra veckans landslagsuppehåll. I samband med det gästar ligans sportchef Gizela Ahlgren Bloom Tre Perioder för att ge en statusuppdatering över var man befinner sig anno 2021.
Ahlgren Bloom gör sin andra säsong som sportchef för ligan och har innan dess en egen karriär med 14 säsonger i AIK och massor med landslagsmeriter. Det ger henne ett stort perspektiv på vad som har hänt med damhockeyn i Sverige under 2000-talet.
Första perioden
Vad gör egentligen en sportchef i SDHL? Gizela Ahlgren Bloom beskriver sin roll i ligan och hur hon jobbar. Hur har landskapet för damerna förändrats sedan hon själv var aktiv i AIK under 14 säsonger från starten av millenniet till 2015? Vilka är de viktigaste frågorna hon jobbar med? Desktop ad in article Mobile ad in article
Andra perioden
Damkronorna är klara för OS! Gizela Ahlgren Bloom var själv på plats i Luleå under förra helgens OS-kval. Hon ger sina reflektioner kring Damkronorna, bedömer deras chanser att ta sig till kvartsfinal i OS i februari – och beskriver vad landslagets framgångar betyder för SDHL som liga.
Tredje perioden
Vilka är de svenska spelarna som ska sätta SDHL på kartan på sikt? Gizela och Uffe pekar ut fem landslagsspelare 23 år eller yngre som kommer att betyda mycket för både ligan och Damkronorna framöver. Fem profiler att hålla ögonen på och följa i framtiden.
Se hela avsnittet av Tre Perioder i videospelaren! Desktop ad in article Mobile ad in article




