Svensken lämnar – ryktas gå till konkurrenten
Niklas Rubin lämnar Ässät efter tre säsonger.
I stället ryktas han gå till konkurrenten Kärpät – och bli bäst betald i ligan.

2022 lämnade Niklas Rubin Frölunda efter att ha spelat tre säsonger i Göteborg, och även fått debutera i Tre Kronor. Han skrev då i stället för Ässät i finska Liiga.
Rubin har varit en toppmålvakt i Liiga de senaste tre säsongerna och har som ”sämst” haft 91,5 i räddningsprocent vilket var under årets säsong. Men det räckte ändå för att vinna målvaktsligan i Finland. Han har då varit en av ligans bästa målvakter de tre senaste åren.
Men under söndagen meddelar nu Ässät att Rubin lämnar när hans kontrakt löper ut. Han blir avtackad tillsammans med bland annat förre SHL-forwarden Olli Palola. Ässät åkte nyligen ut ur slutspelet i Finland efter att ha förlorat med 4-3 i matcher mot KalPa i kvartsfinalen.
Niklas Rubin uppges dock redan ha gjort klart med en ny klubbadress. Det var i februari som podcasten Urheilucast kom med uppgifter om att svensken i stället skriver på för konkurrenten Kärpät.
I Kärpät ska Rubin få ha tecknat ett avtal som gör honom till den bäst betalda spelaren i ligan nästa säsong.
Totalt under sina tre år i Finland har Niklas Rubin gjort 121 Liiga-matcher med 91,8 i räddningsprocent och 2,15 GAA som facit. Han har även hållit tio nollor under åren i Ässät. Rubin har tidigare även spelat 93 SHL-matcher för Luleå och Frölunda samt 81 matcher i HockeyAllsvenskan med Tingsryd.
Den här artikeln handlar om: