MoDos plan i allsvenskan: ”Så länge jag är sportchef…”
MoDo spelar i HockeyAllsvenskan 2025/26.
Efter uttåget berättar sportchef Henrik Gradin om klubbens plan för att ta sig tillbaka till SHL.
– Jag vill bygga MoDo i Allsvenskan och så länge jag är sportchef kommer Mattias Karlin att leda laget, säger ”Hinken”.
Just nu: Erbjudande på Hockeysverige Plus. Bli plusmedlem – med 25 procents rabatt.

JÖNKÖPING (HOCKEYSVERIGE.SE)
MoDos tid i SHL är över för den här gången.
Det blev bara två säsonger tillbaka i toppligan igen efter avancemanget 2023. Men nu väntar spel i HockeyAllsvenskan igen för klubben i ”The Heart of Hockey” efter förlusten i kvalet mot HV71 med 4-2 i matcher.
– Man känner väl ungefär allt utom glädje i den här stunden. Jag är sjukt besviken, irriterad och ledsen. Det är väl ungefär så man känner, säger tränaren Mattias Karlin efteråt och fortsätter:
– Allting handlar om att vara kvar och det lyckas vi inte vara. Det är ju det som gör ont liksom. Det är inte den bästa dagen i livet.
Mattias Karlin är MoDo-it ut i fingerspetsarna då han är född och uppvuxen i Örnsköldsvik och även fick sin hockeyfostran i föreningen. Ett faktum som gör att degradering svider extra mycket
– Det är klart att det blir ju än värre… Om jag hade kommit utifrån hade det inte varit lika tufft. Det är alltid tufft men det är min moderklubb och det är klart att det är extra tufft.
– Det blir ju på något sätt en känsla av att man har svikit staden. Jag har ju varit med och åkt ur och det var ju det sista som man ville. Det är klart att man känner att man har svikit alla fans, företag och allting. Det känns ju, jag skulle ljuga om jag sade något annat.
LÄS ÄVEN: MoDo rasar mot domarna efter uttåget ur SHL
Mattias Karlin om mörka säsongen: ”Är ganska dränerad just nu”
MoDo Hockey har varit fast förankrade i botten av SHL-tabellen i princip hela säsongen. Mattias Karlin sätter då ord på hur han upplevt säsongen som till slut slutar i nedflyttning.
– Det har ju varit en jävligt tuff säsong. Vi har ju legat i botten från start. Vi fick ju en bra push där mitt i säsongen, från omgång 16-17 där någonstans. Det höll i sig fram till omgång 40-45 där någonstans men då fick vi en dipp som kostade. Om vi hade kunnat rida vidare på spelet som vi hade innan sista uppehållet, då hade vi förmodligen inte varit i kval ens. Tyvärr så fick vi en dipp och det räckte inte hela vägen då. Det har varit en strid, långa delar av säsongen. Man är ganska dränerad just nu.

Vad tycker du har gått fel för MoDo under säsongen?
– Det är säkert väldigt mycket. Generellt sett har kanske inte våra tilltänkta toppar varit riktigt på den nivån som vi hade hoppats och trott. Det är klart att det behöver ju alla lag, oavsett om det är MoDo eller Färjestad. Det är väl en liten del i det hela. Sedan självklart när vi får den start som vi har blir det ju en jävla uppförsbacke att ta sig över strecket. Vi var ju nära men det räckte ju naturligtvis inte riktigt till. Man kan säkert rabbla upp mycket men just här och nu så är det svårt att sätta ord på allting.
Hur ser du på ledande spelarens ansvar i kvalet?
– Alla har ju ett ansvar oavsett om det är jag som tränare eller de som spelar. Alla måste bidra och förhoppningen är att alla bidrar efter sin roll. Det är det som jag har att säga om det.
Henrik Gradin: ”Det förstör hela säsongen”
MoDos sportchef Henrik Gradin var väldigt känslosam efter förlusten mot HV71 men gav sedan även sin syn på vad som gick fel i kvalserien.
– Vi tar inte betalt, vi gör för lite mål på våra chanser och vi släpper till för många enkla mål. Vi bjuder på ett par kassar här i dag (läs i går) och det håller ju inte på den här nivån, oavsett om det är seriespel eller framför allt kval eller slutspel, säger Gradin.
Precis som Mattias Karlin menar ”Hinken” att lagets svaga inledning kom att kosta föreningen.
– Vår start på serien förstör ju hela säsongen. Vi har ju spelat slutspel egentligen från november och framåt. Det är väl det som gör det… Vi är för dåliga i de första 16 matcherna eller vad det är och vi klarar inte att ta tillbaka på det. Vi gör en jäkligt bra push i mitten men efter februari-uppehållet, då jag tycker att vi gör det bra, men tyvärr är vi inte riktigt där. Vi förlorar fem raka matcher där efter uppehållet och det ska inte få ske.

Planen i HockeyAllsvenskan: ”Hoppas att några spelare vill ställa upp”
Nu väntar alltså spel i HockeyAllsvenskan för MoDo Hockey. Henrik Gradin menar då att han avser att stanna kvar och sätta lagbygget inför nästa säsong.
– Jag har ett år kvar på mitt kontrakt. Det är klart att jag vill bygga MoDo i Allsvenskan och vi ska tillbaka direkt. Vi ska göra allt vi kan för det, det är självklart.
Har ni haft en plan redo för HockeyAllsvenskan?
– Jag har väl suttit på min egen kammare och tittat lite på det. Men vi har hela tiden varit övertygade om att vi skulle greja det här kvalet och bygga en bättre SHL-trupp till nästa säsong eftersom vi bevisligen har misslyckats. Vi får börja om och bygga en allsvensk trupp och jag hoppas att det finns spelare i den här truppen som vill ställa upp och vara med och ta det här tillbaka, säger Karlin som dock menar att han inte fått signaler från spelare som kan tänka sig att stanna kvar i Modo:
– Vi åkte ut för fem minuter sedan så jag vet inte än. Vi får se.
Sebastian Ohlsson har redan bekräftat att han följer med MoDo ner i HockeyAllsvenskan. Men annars är det osäkert vilka som kan tänkas bli kvar i föreningen. Oscar Pettersson, som är från Ö-vik, menar att han inte har ett svar på ifall han kan stanna eller inte.
– MoDo är alltid MoDo. Jag älskar MoDo så vi får se vad som händer, säger ”OP” efter förlusten i går.
Mikkel Aagaard har tidigare uppgetts vara inställd på spel i SHL oavsett vad som händer. Han är dock fåordig om sin egen framtid.
– Det är ingenting som jag vill kommentera just nu. Just nu har jag fokus på det här och det får vi ta en annan dag.

Svaret om tränarfrågan: ”Kommer leda laget nästa säsong”
Kring tränarfrågan förväntar sig Mattias Karlin att vara kvar i MoDo och försöka leda föreningen tillbaka upp igen då han fortsatt har ett kontrakt som gäller, även i HockeyAllsvenskan.
– Ja, så är det. Planen är att jag ska stå här om ett år igen men då är vi i en annan liga, säger Karlin.
Sportchef Henrik Gradin är också tydlig med sin ambition att behålla Karlin som huvudtränare.
– Mattias Karlin har kontrakt med oss och så länge jag är sportchef kommer han att leda laget nästa säsong, säger Gradin.
Den här artikeln handlar om: