Svenske doldisen lämnar Nordamerika – klar för spel i Europa
Evan Stella har spenderat de senaste fem och en halv åren i Nordamerika.
Nu vänder Färjestadsbekantingen tillbaka till Europa – för spel i tjeckiska Olomouc.

Foto: Greg M. Cooper/AP/Alamy
Under säsongen 2019/20 valde Evan Stella att lämna moderklubben Färjestad för spel i den amerikanska collegeligan USHL. Därefter följde en och en halv säsong i juniorligan och fyra säsonger i collegeligan med American International College innan den nu 24-årige backen lämnar kontinenten.
Via sin hemsida meddelar den tjeckiska klubben Olomouc att Stella, tillsammans med den tidigare Kalmar-backen Trevor Cosgrove, skrivit på för klubben.
”Vi välkomnar dessa defensiva förstärkningar och önskar dem lycka till i Olomouc-tröjan”, skriver klubben på sin hemsida.
Avslutade säsongen i ECHL
Stella avrundade sin collegekarriär den här säsongen genom att som lagkapten spela 35 matcher för American International College och producera sju poäng (1+6). 24-åringen avslutade därefter säsongen med att spela fyra ECHL-matcher med Bloomington Bison.
Cosgrove hämtades in till Kalmar från jus ECHL inför den här säsongen och gjorde succé i Hockeyallsvenskan denna säsong. På 51 matcher noterades han för 31 poäng (5+26) och slutade med den noteringen på en niondeplats i backarnas poängliga.
Den här artikeln handlar om: