Svarar på FBK-ryktet: ”Har inte tänkt på Sverige”
Christer Olsson är inne på sin fjärde säsong som assisterande tränare i schweiziska SC Bern.
Enligt Expressen kan Olsson vara på väg till Färjestad till nästa säsong, vilket han själv nekar till.
— Mitt första alternativ är att vara kvar nere i Europa, säger Olsson till Falu-Kuriren.

Christer Olsson har flera säsongers tränarerfarenhet i Sverige. Framför allt i Leksand men även två säsonger i Örebro och en i Västerås. Tiden i Örebro var det sista man fick se av Olsson i svensk hockey innan han flyttade till SC Bern i Schweiz.
I Örebro var Olsson assisterande tränare tillsammans med Jörgen Jönsson. Jönsson ska vara på väg att bli Färjestads nästa huvudtränare och enligt Expressens uppgifter ska även Olsson vara aktuell för Karlstadlaget. Själv vill han dock hellre bli kvar i Schweiz.
— Mitt första alternativ är att vara kvar nere i Europa. Finns inte den möjligheten får jag ta ett ställningstagande därifrån. Det är där jag är just nu. Slutspelet börjar nästa vecka så jag har en agent som som jobbar på de där bitarna och sen så får jag ta det därifrån. Jag har inte tänkt på Sverige, säger Olsson till Falu-Kuriren.
Gillar schweiziska hockeyn
Olsson berättar att han gillar ishockeyn som spelas i Schweiz. Han menar att varje motståndare i ligan spelar på ett väldigt annorlunda sätt. På grund av det måste Olsson förbereda sitt lag på nytt inför varje match. Detta ser Olsson som en kul utmaning vilket han gärna vill fortsätta jobba med i framtiden.
— Det är bra hemma också, men skulle jag välja att åka hem så kanske jag stänger dörren för det här, och det känner jag att jag inte riktigt vill göra. Sen gillar jag ishockeyn här nere. Den är dynamisk och böljande. Det är roliga matcher där det kan hända lite vad som helst, säger Olsson.
Det återstår att se var Olsson hamnar efter säsongen. Går man efter det Olsson sagt själv kommer det dock inte bli Färjestad eller någon annan klubb i SHL. Olsson trivs i Schweiz och hoppas på en framtid i schweiziska ligan.
Den här artikeln handlar om: