Gustav Olofsson får kaptensroll i Coachella Valley Firebirds

Följ HockeySverige på

Google news

Han har varit assisterande lagkapten både i Laval och Charlotte. Nu får Gustav Olofsson samma roll i sin nya klubb Coachella Valley Firebirds.

Gustav Olofsson har fått finna sig i att göra sig hemmastadd i AHL de senaste säsongerna, då han inte spelat en match i NHL sedan december 2019. Sedan dess har den svenske backen vuxit ut till en nyckelspelare på AHL-nivå och har haft assisterande lagkaptensroller i både Laval (2020/21) och Charlotte (2021/22).

När hans nya klubb Coachella Valley Firebirds, som är farmarlag till Seattle Kraken, i helgen inledde sin första AHL-säsong så meddelade klubben samtidigt att Olofsson utnämnts till assiterande lagkapten i klubben. Tillsammans med Andrew Poturalski kommer Olofsson att agera assisterande kapten till den nyutnämnde lagkaptenen Max McCormick.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Har spelat JVM med Sverige

Olofsson är född i Borås och har Björklöven som sin moderklubb, men backen har spenderat hela sin junior- och seniorkarriär i Nordamerika. 2013 draftades han i andrarundan av Minnesota Wild och säsongen därpå spelade han JVM med Sverige i hemmaturneringen i Malmö. 

Den nu 27-årige backen NHL-debuterade med Minnesota Wild säsongen 2015/16 innan han trejdades till Montréal Canadiens i oktober 2018. Efter att bara ha spelat tre NHL-matcher med Canadiens skrev Olofsson på med Seattle Kraken som free agent, men spenderade hela fjolårssäsongen i AHL.

Under sin karriär har Olofsson spelat totalt 59 matcher i NHL.


TV: Elmer Söderbloms första NHL-mål

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: