Ryan Miller.
Foto: IMAGO
NHL

Ryan Miller får sin tröja hissad i taket av Buffalo Sabres

ANNONS

Ryan Miller kommer att hyllas av Buffalo Sabres.
Klubben kommer att pensionera hans tröjnummer och hissa hans tröja i taket av KeyBank Center. 

Ryan Miller är en av de främsta amerikanska målvakterna någonsin i NHL och spenderade merparten av sin karriär i Buffalo Sabres. 

Nu meddelar Buffalo att Miller, som avslutade sin karriär förra året, kommer att hyllas genom att få sin tröja hissad i taket av klubben under den kommande säsongen. 

– Ryan Miller förkroppsligade vad våra fans förväntar sig från en Buffalo Sabres-spelare; fantastiskt spel på isen, engagemang och kärleken för samhället här. Hans relation med folket här i Buffalo är en på standard som vi vill följa än idag. Vi ser väldigt mycket fram emot att hylla hans karriär och se Ryan ta sin plats i taket tillsammans med de andra Buffalolegendarerna, säger general managern Kevyn Adams till klubbens hemsida

Vann Vezina Trophy 2010

Miller draftades av Buffalo Sabres i femterundan 1999 och debuterade för klubben under säsongen 2002/03. Han spelade sedan elva säsonger och 540 matcher i Sabreströjan. Miller har klubbrekord i Buffalo för flest matcher, flest segrar (284) och flest räddningar (14 847) under sina elva år i klubben. Han blir nu den blott andra målvakten i klubbens historia att få sin tröja hissad i taket, den förste var Dominik Hasek

Totalt under sin karriär spelade Ryan Miller 796 NHL-matcher för Buffalo Sabres, St. Louis Blues, Vancouver Canucks och Anaheim Ducks vilket är näst flest bland alla amerikanska målvakter i NHL:s historia. Millers 391 vinster under karriären är också bäst någonsin av en amerikan samt 14:e bäst i NHL:s historia. 

Säsongen 2009/10 var Miller dominant i målet och vann Vezina Trophy som NHL:s bästa målvakt. Vid OS 2010 bar han också USA på sina axlar och ledde nästan amerikanerna till OS-guldet men Sidney Crosby krossade gulddrömmarna med sitt “golden goal”. Miller vann sedan pris som både den bästa målvakten samt turneringens MVP på OS 2010. 


TV: Colorado klara för Stanley Cup-final – tog emot Clarence Campbell Bowl

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
fredag 14 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL
söndag 16 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL