Mattias Norlinder ska lämna Frölunda: ”Fan den sämsta match jag gjort”

  • Skribent

    Följ HockeySverige på

    Google news

    Mattias Norlinder spelade under lördagen sin sista match i Frölunda innan han sticker över till Nordamerika för att försöka slå sig in i Montreal.
    Då bänkades han i den tredje perioden när Frölunda förlorade mot Brynäs.
    – Det är fan den sämsta match som jag gjort i Frölunda, säger Norlinder till GP

    Frölunda förlorade mot Brynäs med 4-2 under lördagens premiär efter att ha haft ledningen med 2-0. 

    Någon som inte hade en rolig afton var Mattias Norlinder som bänkades i den tredje perioden när Frölunda låg under. 

    – Nä, det är fan den sämsta matchen som jag gjort i Frölunda. Jag fick ju sitta i tredje perioden också. Med all rätt, säger Norlinder till Göteborgs-Posten.

    Än mer surt är det för Mattias Norlinder då detta kan ha varit hans sista match i Frölundatröjan. 

    ”INGEN SJÄLVFÖRTROENDEHÖJARE”  

    I morgon åker han nämligen över till Kanada för att försöka slå sig in i Montreal Canadiens inför den kommande NHL-säsongen. 

    – Det var ingen självförtroendehöjare, det här. Det är hockey. Jag vet inte riktigt vad jag ska säga, säger 21-åringen.

    Mattias Norlinder skrev ett NHL-kontrakt med Montreal Canadiens i somras men han har fortfarande ett gällande SHL-avtal med Frölunda. Det innebär att han skulle kunna återvända till klubben under säsongens gång ifall han inte tar en plats i NHL och inte vill spela i farmarligan AHL. 


    TV: Lagen som gör upp om SM-guldet 

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: