Inside Hockey: ”Vilket j*vla fiasko!”

Följ HockeySverige på

Google news

Viggo Björck stoppas från spel i U18-VM eftersom han vill slutföra SM-finalen i U20-slutspelet innan han reser i väg med landslaget. I podcasten Inside Hockey häpnas Uffe Bodin och Peter Sibner över bristen på planeringsförmåga från Svenska ishockeyförbundet.

Peter Sibner och Uffe Bodin diskuterar Viggo Björck-soppan i podcasten Inside Hockey.
Foto: Nicklas Elmrin / BILDBYRÅN

Det slog ned som en bomb i Aftonbladet på tisdagen.

Viggo Björck stoppas från spel i U18-VM eftersom han vill spela klart U20-finalen mot Frölunda med sitt Djurgården. På grund av det kommer han att missa uppladdningen inför landslagsturneringen, som startar 22 april, och är därmed inte tillgänglig för

Det pikanta i hela Björck-soppan är att förbundet stoppar jättetalangen på grund av en planeringsmiss de själva varit delaktiga i att skapa. I podcasten Inside Hockey förbluffas Peter Sibner och Uffe Bodin över hur man kunnat göra en sådan miss, som även påverkar sex andra spelare utöver Björck som både spelar SM-final och är uttagna till U18-VM.

Innehåll Inside Hockey

  • Slutspelsracet i NHL avgjort – överraskningar och besvikelser
  • Peter och Uffe dammar av TV4:s Kanon & Kalkon
  • Matthew Schaefer – årets utropstecken i NHL
  • Erik Karlssons starka comeback – fortfarande en av ligans bästa backar
  • Toronto och Detroit – NHL:s stora fiaskolag 2025/26

Inside Hockey spelas in en gång i veckan och sänds i SportSnack Sverige samt finnas tillgänglig på hockeysverige.sePodPlaySpotify och Apple Podcasts.

Lyssna på Inside Hockey här:

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: