Leksands IF hade fått en pangstart på försäsongens möten mot SHL-motstånd när Jesper Ollas klev ner i Expressens studio under fredagen. Först genom 3–0 mot Färjestad, dagen innan, och sedan med 1–0-ledning 20 minuter in i matchen mot Frölunda HC.
Trots dessa styrkebesked menar dock sportchefen att det nedflyttade Dala-laget har mer de kan göra på marknaden.
– Vi har inte använt hela budgeten än, säger Ollas i studion och fortsätter om det "levande dokumentet till 15 februari" som Björklövens Per Kenttä gillat att nämna.
– Vi tittar på marknaden, det gör man ju jämt, och det gör alla andra också. Men här och nu är vi väldigt nöjda med den trupp vi har och vill jobba med den.
Leksand väntas, trots sina tidigare ekonomiska problem, ha en av Hockeyallsvenskan högsta spelarbudgetar 2026/27. På frågan om det som är kvar har öronmärkts till någon speciell lagdel svarar sportchefen "egentligen inte".
– Det beror lite på vad som händer, hur allt utspelar sig under säsongen. Skador, långtidsskador, vad känner vi oss kanske lite svaga i, vilken del i spelet vi inte känner att vi lyckas i. Då kan det bli att man försöker hitta pusselbitar som matchar in där luckorna behöver fyllas, säger han.
En utmaning under JVM? "Försökt ta lite höjd"
En stor utmaning kan även komma under Junior-VM, då ett ungt lag som Leksand kan tappa ett par spelare, framförallt Rocky Langvardt och Jonas Lagerberg Hoen.
– Det är klart att vi försökt ta lite höjd på det, och försökt tänka till vad vi har för sistaårs-juniorer i vårt J20-lag så att vi kan fylla på därifrån. Men det är klart att det skulle kunna bli kostsamt, och någon skada på det kan också hända, och då kan man bli ganska sårbar. Men vi är medvetna om det, har bra dialog och relationer med landslagstränare, så vi vet lite hur situationen ser ut och vad vi kanske hamnar inför, svarar Jesper Ollas.
Där och då kan samtidigt situationen försvåras ytterligare av att SHL-lag tappar spelare till samma turnering. Ollas menar dock att Leksand självklart skulle vara glada för löftenas skull om de blir uttagna till Juniorkronorna.





