Foto: Bildbyrån (Montage)
HockeyAllsvenskan

Kalle Kratz skriver A-lagskontrakt med Mora

ANNONS

Mora säkrar upp en spännande pjäs inför framtiden. 
19-årige Kalle Kratz får A-lagskontrakt och flyttas upp till nästa säsong. 
– Det här är något som man drömt om sedan man började spela hockey, säger han på klubbens hemsida.

Efter en imponerande höst belönas centerlöfte, Kalle Kratz. Mora meddelar att J20-kaptenen kommer att flyttas upp till A-laget kommande säsong och att man redan nu valt att skriva på ett tvåårigt kontrakt med 19-åringen. 

– Kalle har haft en väldigt fin utveckling i J20 under senaste två säsonger och är en egen produkt. Han är en bra tvåvägsspelare, fysiskt stark med bra skridskoåkning och skott som vi tror har en väldigt fin uppsida på sikt, säger sportchef Andreas Hägglund på klubbens hemsida.

Kalle Kratz gjorde det bra i J20 redan förra säsongen och har byggt vidare på det under denna höst. Totalt har det blivit 30 poäng (13+17) på 26 matcher i J20 och vid fem tillfällen har han även fått speltid i Hockeyallsvenskan. På dessa fem framträdanden har han gjort ett mål. 

– Kalle har redan gjort debut i A-laget under denna säsong vilket han gjorde bra. Vi tror mycket på Kalle och är väldigt glada att han väljer att fortsätta i Mora IK under två säsonger framåt, säger Hägglund.

“Något man drömt om”

Centern, född 2004 har Orsa IK som moderklubb och har tidigare även varit utlånad tillbaka dit för att få speltid på seniornivå. Nu kommer han att få chansen på en betydligt högre nivå än den som division 2-laget spelar i.

– Det känns naturligtvis jätteroligt! Det här är något som man drömt om sedan man började spela hockey. Det är ju naturligtvis extra roligt eftersom jag alltid spelat i Mora och är härifrån. Nu vill jag fortsätta att göra det så bra jag kan i J20 och ta chansen nästa gång jag får spela med A-laget, säger han själv.


TV: "Vi hade gärna behållit Lian"

 

 


 

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
onsdag 17 april
19:00 Brynäs - Djurgården Hockeyallsvenskan
01:00 New York Islanders - Pittsburgh Penguins NHL
01:00 Tampa Bay Lightning - Toronto Maple Leafs NHL
torsdag 18 april
03:30 Dallas Stars - St Louis Blues NHL
04:00 Arizona Coyotes - Edmonton Oilers NHL
17:30 Finland - Sverige Träningsmatch
19:30 Skellefteå - Frölunda SHL
01:00 Minnesota Wild - Seattle Kraken NHL
fredag 19 april
02:00 Winnipeg Jets - Vancouver Canucks NHL
03:00 Calgary Flames - San Jose Sharks NHL
03:30 Colorado Avalanche - Edmonton Oilers NHL
04:00 Vegas Golden Knights - Anaheim Ducks NHL
04:30 Los Angeles Kings - Chicago Blackhawks NHL
17:30 Kärpät - KalPa Liiga
17:30 Finland - Sverige Träningsmatch
19:00 Brynäs - Djurgården Hockeyallsvenskan
lördag 20 april
16:00 Tappara - Pelicans Liiga
20:00 Zürich - Lausanne National League
söndag 21 april
18:30 Djurgården - Brynäs Hockeyallsvenskan
måndag 22 april
17:30 Pelicans - Tappara Liiga
tisdag 23 april
18:00 Sverige - Finland Träningsmatch
19:30 Djurgården - Brynäs Hockeyallsvenskan
onsdag 24 april
17:30 Tappara - Pelicans Liiga
19:00 Sverige - Finland Träningsmatch