Erik Walli Walterholm.
Ronnie Rönnkvist
HockeyAllsvenskan

Timrå värvar från SHL - tar in forward

ANNONS
Idag har Timrå gjort klart med forwarden Erik Walli Walterholm från Djurgården. 20-åringen skriver på för resten av säsongen.

Walterholm har representerat Djurgården 20 SHL-matcher  denna säsong. Nu väljer forwardstalangen att fortsätta karriären i Timrå och Hockeyallsvenskan.

- Det känns jättebra att komma till Timrå. Jag har bara hört bra saker om klubben. Jag kommer att bidra med bra fart, hårt arbete och förhoppningsvis hjälpa till så att Timrå kommer att vinna matcher, säger Erik Walli Walterholm till klubbens hemsida.

Sportchef Kent Norberg om värvningen.

- Det känns bra att vi i det läge där vi nu är i med skador på ett par spelare kan spetsa till truppen med Erik från Djurgården. Han är en hårt arbetande spelare med en potential att göra många poäng. Han gjort nästan tre säsonger i Djurgårdens A-lag och förhoppningsvis får han sitt stora genom brott i seniorhockeyn här, säger Timrås sportchef Kent Norberg till klubbens hemsida.

Erik Walli Walterholm draftades av Arizona 2017 i sjunde-rundan.

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
lördag 27 maj
13:20 Kanada - Lettland VM
17:20 USA - Tyskland VM
söndag 28 maj
02:00 Vegas Golden Knights - Dallas Stars NHL
14:30 USA - Lettland VM
19:30 Tyskland - Kanada VM
tisdag 30 maj
02:00 Dallas Stars - Vegas Golden Knights NHL