Det slog ned som en bomb i helgen. Buffalo Sabres valde att stänga av sin svenska center Patrik Berglund sedan han inte infunnit sig inför avresan till bortamatchen mot Washington Capitals. Sedan dess har det spekulerats i att 30-åringen vantrivts i nya klubben, att hans agent missat en deadline i somras där man skulle haft möjlighet att lämna in en lista som kunna stoppa en trejd från St. Louis Blues till Buffalo Sabres.
I NHL-timmen försöker Linus, Uffe och Jonatan skilja ryktena och spekulationerna från fakta för att ge svar på vad som kan tänkas hända härnäst.
DESSUTOM:
* Philadelphia Flyers valde slutligen att sparka Dave Hakstol – kan ersättaren Scott Gordon få fason på klubben?
* JVM-special med Linus och Uffe: en genomgång av de största nationerna inför JVM som startar på annandagen. Hur ser Sveriges chanser ut? Och vilka är egentligen guldfavoriterna?
* Vad händer om en målvakt måste gå på toaletten under match? Den lyssnarfrågan öppnar upp för en hel del skratt och udda historier.
* NYHET: Den 26 januari är det dags för en ny livepodcast i Stockholm Mellan 13.00 och 15.00 håller Linus och Uffe hov på O’Learys Tolv i Tele 2 Arena. Men inte bara det. David Kvicklund bakom spelet You Crash The Game är med och anordnar SM i hockeyfrågesport efteråt. Så se till att boka ditt bord redan nu för att säkra en plats på det här evenemanget.
Bokning kan göras på telefon 020-10 40 00 eller på mejl mail@olearystolv.se. Ange NHL-timmen som referens när ni bokar.
* Missa inte chansen att följa med på NHL-timmens NHL-resor till Nordamerika. Tillsammans med LA Travel anordnar vi resor till New York, Tampa och Anaheim/Las Vegas: https://www.latravel.se/hockeyresor/nhl-gruppresor/
Detta och mycket mer i det 235:e avsnittet av NHL-timmen – Kjell Samuelsson-avsnittet!
Medverkande
Kontakt
Länkar till lyssning





