Oskarshamn är SHL:s stora överraskning den här säsongen. Många trodde nog inte att laget skulle ta sig till play-in. Väl där plockades Leksand ner på jorden och i kväll kan smålänningarna ta sig till semifinal genom att slå ut storfavoriterna Rögle.
Alexander ”Acke” Johansson kom till Oskarshamn från Västervik 1999. Han kom att spela tolv säsonger i klubben och har sin tröja hissad i hemmahallen. Dessutom har han jobbat tio år inom klubben, men är idag mest en flitig supporter på lagets matcher.
– Hockeykulturen i Oskarshamn börjar såklart byggas upp mer och mer. Jag tycker att det nu blivit en hockeykultur som kanske inte fanns förut, säger Alexander Johansson till hockeysverige.se och fortsätter:
– Föreningen tar hand om gamla spelare, vilket också bygger kultur. Sedan är det många i stan som brinner för klubben. Oskarshamn är absolut på god väg att bygga upp något riktigt bra.
Hur var intresset kring laget då du kom till Oskarshamn 1999?
– Det var ett stort intresse då också, men det var en helt annan nivå på så sätt. Hockeyintresset har alltid varit stort i Oskarshamn, men kulturen kanske inte har varit på samma sätt om man ska jämföra med klubbar alla säger har kultur som tillexempel Leksand och sådana större lag.
– Jag tycker ändå att det sakta men säker går mot en hockeykultur här. Sedan kanske inte intresse och kultur är samma sak, men intresset har alltid varit på topp.
Under åren har väldigt många skickliga spelare passerat revy i Oskarshamn, en av dessa är Djurgårdsprofilen Christian ”Fimpen” Eklund.
– ”Fimpen” spelade här säsongen 2000/01. Han var poängmaskin hos oss och gjorde ett riktigt bra år här. Det var en rolig och trevlig prick som var på samma sätt då som han är nu, säger Eklunds tidigare lagkamrat med ett skratt. Desktop ad in article Mobile ad in article
“Började bygga något som kanske inte fanns innan”
Oskarshamn var sedan 1999 varit ett stabilt lag i Hockeyallsvenskan - fram till för tre säsonger sedan då laget tog steget upp i SHL. Alexander Johansson upplevde att klubben tog nästa steg i sin utveckling då en mas från Åkerö kom till klubben, men även en före detta elitseriespelare från AIK med rötterna i Karlskrona.
– Det var någon gång då Fredrik Söderström och Roger Jönsson kom hit som tränare och sportchef. Dom var här under ganska många år och började bygga någonting som kanske inte fanns redigt innan.
– Där skulle jag säga att det tog en vändning både satsningsmässigt och träning med kontinuitet och hela den biten, men även organisationsmässigt.
Hur minns du idag dagen då Oskarshamn tog steget upp i SHL?
– Jag minns såklart hela den resan. Matcherna mot Timrå som var fram och tillbaka, vinster på bortaplan… Det var en grymt rolig resa.
– Självklart också då John Dahlström satte pucken i öppen kasse. Då tänkte jag att det var klart. Den känslan var otrolig. Desktop ad in article Mobile ad in article
Ikväll kan Oskarshamn ta sig till semifinal i SHL, om jag påstått det då du kom till klubben 1999, vad hade du sagt då?
– (Skratt) Det kanske jag inte hade trott på just då. Vi var ändå och nosade på den gamla kvalserien i tidigt 00-tal. När vi var där trodde vi nog inte redigt varken som lag eller föreningen på att vi skulle kunna ta steget upp i elitserien.
– Det har varit en lång resa till där dom är idag. Hade någon sagt innan den här säsongen började att Oskarshamn skulle nosa på semifinal hade jag nog inte heller trott på det.
Vad ser du som nyckeln till att Oskarshamn är där dom är idag?
– Det är en liten stad och mycket kretsar kring hockey när väl hockeysäsongen är i gång. Jag tror att spelare och ledare gillar att vara här eftersom det är mycket hockeysnack, alla känner alla… Typ den mentaliteten.
– Alla runtomkring hockeyn är positiva, publik och fans. Sällan att det är något gnäll utan det är mycket stöttning. Det har alltid varit en positiv anda kring hockeyn.
“Vet att de gör ett superbra jobb”
En annan viktig pusselbit är Oskarshamns nuvarande sportchef och tränarstab enligt Alexander Johansson.
– Jag tror hela den ledarstaben med (Martin) Filander, (Jeff) Jakobs och "Tjärna” (Mathias Tjärnqvist) tillsammans med (Thomas) Fröberg har varit jätteviktiga med tanke på hur mycket jobb dom lägger ner på scouting för att verkligen hitta rätt personer till laget. Jag vet att dom gör ett superbra jobb.
Står Martin Filander och övriga ledarstaben för ett nytänkande?
– Ja, det skulle jag säga. Framför allt noggrannheten. Han får alla att gå för hur han vill att man ska spela till 100 procent.
– Vad som än händer i matcherna så fullföljer man och spelar det spelet man ska spela. Att man inte hittar på några egna saker. Jag tror att det är viktigt i längden att ha det så. Desktop ad in article Mobile ad in article
Vilka spelare upplever du har stuckit ut med i Oskarshamn under slutspelet?
– Förstakedjan (Kim Rosdahl, Fredrik Olofsson, Patrik Karlkvist) var såklart bra mot Leksand, men kanske inte varit på samma sätt i kvartsfinalserien.
– Olofsson har varit bra hela tiden. (Brian) Cooper har steppat upp igen efter haft en liten dipp efter OS. Efter det har han varit en gigant. Tim Juel såklart också. Det får bli dom tre jag vill lyfta fram i så fall.
“Han avgör”
Strax ska Alexander Johansson sätta sig i en bil ner till Ängelholm för att se match sju mellan Oskarshamn och Rögle live.
– Pressen har vänt tillbaka lite på Rögle eftersom dom ska försöka avgöra hemma. Rögle är också det lag alla tror ska gå till semi. IK kan skrälla och har avgjort avgörande matcher tidigare mot både mot AIK och Timrå säsongen dom gick upp.
– Kapten (Jonas) Engström är kvar sedan dom åren så han vet väl hur det ska gå till.
Vad måste Oskarshamn se upp med i Rögle?
– Att man framför allt inte drar på sig några onödiga utvisningar när dom vet vad man får av (Dennis) Everberg, (Adam) Tambellini och (Daniel) Zaar i powerplay.
– Det är just dom spelarna jag tycker har stuckit ut i Rögle. (Ted) Brithén har varit halvskadad och man vet inte om han kommer vara med i kväll. Everberg är loket. Den unga spelaren, (Marco) Kasper har var fenomenal så honom får Oskarshamn också se upp med. Desktop ad in article Mobile ad in article
Hur slutar matchen och vem avgör?
– 2–3 och Patrik Karlkvist avgör.






