Skellefteå är regerande mästare.
Bildbyrån
SHL

Spelschema och resultat: Så spelar SHL-lagen under försäsongen 2024

ANNONS

Den 21:a september inleds SHL-säsongen. Men innan dess ska de 14 SHL-lagen spela mellan fem och åtta försäsongsmatcher. Här får ni - lag för lag - en genomgång över samtliga försäsongsmatcher inför säsongen 2024/2025. Matchdagar, klockslag och spelorter.

Här uppdateras också resultaten i takt med att matcherna spelas. Även CHL-matcherna som spelas under försäsongen finns med i schemat nedan.

Missa inte den totala guiden över SHL-lagens försäsong 2024.

För mer detaljer och för eventuella ändringar - se SHL-lagens officiella kommunikationskanaler.

Brynäs

15/8, 18:00, Brynäs - Timrå (Hudiksvall)

20/8, 18:00, Brynäs - Örebro (Sandviken)

30/8, 18:0,0 AIK - Brynäs (Hovet)

3/9, 18:00, Brynäs - Djurgården (Tierp)

5/9, 18:00, Björklöven - Brynäs (Ljusne)

12/9, 18:00, Brynäs  - MoDo (Monitor ERP Arena)

Frölunda

16/8, 18:00, Frölunda - Rögle (Kungsbacka)

23/8, 19:00, Leksand - Frölunda (Strömstad)

24/8, 16:00 Färjestad - Frölunda (Strömstad)

27/8, 18:00, HV71 - Frölunda (Värnamo)

3/9 18:00, Rögle - Frölunda (Catena Arena)

6/9 19:00, Linköping - Frölunda (Saab Arena)

12/9, 18:00, Malmö - Frölunda (Halmstad)

Färjestad

16/8, 19:00 Färjestad - Linköping (Eskilstuna)

22/8, 19:00, Leksand - Färjestad (Strömstad)

24/8, 16:00 Färjestad - Frölunda (Strömstad)

29/8, 18:00, Färjestad - HV71 (Mariestad)

6/9, 17:30, Lahti Pelicans - Färjestad (Isku-Arena, CHL)

8/9, 15:00, Färjestad - Klagenfurt (Löfbergs Arena, CHL)

12/9, 19:30, Fehérvár AV19 - Färjestad (Alba Arena, CHL)

14/9, 16:00, Tappara Tampere - Färjestad (Hakametsä, CHL)

HV71

14/8, 18:30, Visby/Roma - HV71 (Visby)

16/8, 18:30, HV71 - Oskarshamn (Visby)

17/8, 15:30, HV71 - Malmö (Visby)

27/8, 18:00, HV71 - Frölunda (Värnamo)

29/8, 18:00, Färjestad - HV71 (Mariestad)

10/9, 18:00, HV71 - Örebro (Hallsberg)

14/9, 16:00, HV71 - Rögle (Husqvarna Garden)

Leksand

22/8, 19:00, Leksand - Färjestad (Strömstad)

23/8, 19:00, Leksand - Frölunda (Strömstad)

30/8, 18:00, Vålerenga - Leksand (Jordal Amfi)

3/9, 18:00, Leksand - Örebro (Borlänge)

7/9, 15:00, Leksand - Vålerenga (Tegera Arena)

10/9, 18:00, Linköping - Leksand (Köpings Ishall)

13/9, 18:00, Leksand - Timrå (Tegera Arena)

Linköping

7/8, 18:00, Oskarshamn - Linköping (Oskarshamn)

16/8, 19:00, Färjestad - Linköping (Eskilstuna)

27/8, 18:00, Linköping - Malmö (Alvesta)

29/8, 18:00, Linköping - Växjö (Alvesta)

6/9, 19:00, Linköping - Frölunda (Saab Arena)

10/9, 18:00, Linköping - Leksand (Köpings Ishall)

13/9, 18:00, Örebro - Linköping (Behrn Arena)

Luleå

16/8, 18:00, Boden - Luleå (Boden)

22/8, 19:00, Luleå - Kärpät (Kalix)

23/8, 17:00, Kärpät - Luleå (Torneå)

29/8, 19:00, Skellefteå - Luleå (Skellefteå Kraft Arena)

5/9 18.00: MoDo – Luleå (Hägglunds Arena)

6/9, 18:00, Timrå - Luleå (SCA Arena)

12/9, 18:00, Luleå - Björklöven (Coop Norrbotten Arena)

Malmö

13/8, 18:30, Visby/Roma - Malmö (Visby)

15/8, 18:30, Malmö - Oskarshamn (Visby)

17/8, 15:30, HV71 - Malmö (Visby)

22/8, 18:00, Malmö - Fischtown Penguins (Malmö Isstadion)

27/8, 18:00, Linköping - Malmö (Alvesta)

29/8, 18:00, Örebro - Malmö (Borås)

4/9, 18:30, Malmö - Grizzlys Wolfsburg (Trelleborg)

12/9, 18:00, Malmö - Frölunda (Halmstad)

Modo

21/8 18:00, Skellefteå - MoDo (Skellefteå Kraft Arena)

23/8, 19:00, Björklöven - MoDo (Umeå)

27/8 18.00, MoDo – Östersund (Hägglunds Arena)

29/8, 19:00, Sundsvall - MoDo (Sundsvall)

31/8, 15:00, Timrå - MoDo (Sundsvall)

5/9 18.00: MoDo – Luleå (Hägglunds Arena)

10/9, 19:00, Björklöven - MoDo (Härnösand)

12/9, 18:00, Brynäs  - MoDo (Monitor ERP Arena)

Rögle

16/8, 18:00, Frölunda - Rögle (Kungsbacka)

23/8, 17:00, Rögle - Västerås (Visby)

3/9 18:00, Rögle - Frölunda (Catena Arena)

6/9, XX:XX, Rögle - Grizzlys Wolfsburg (Kristianstad)

10/8, XX:XX, Rögle - Oskarshamn (Oskarshamn)

14/9, 16:00, HV71 - Rögle (Husqvarna Garden)

Skellefteå

16/8, 19:00,  Bjöklöven - Skellefteå (Umeå)

21/8, 18:00, Skellefteå - MoDo (Skellefteå Kraft Arena)

29/8, 19:00, Skellefteå - Luleå (Skellefteå Kraft Arena)

6/9, 20:20, Red Bull Salzburg - Skellefteå (Salzburg, CHL)

8/9, 14:30, Straubing Tigers - Skellefteå (Straubing, CHL)

13/9, 19:00, Skellefteå - Pelicans (Skellefteå Kraft Arena, CHL)

15/9, 17:00, Sheffield Steelers - Skellefteå (Sheffield, CHL)

Timrå

15/8, 18:00, Brynäs - Timrå, (Hudiksvall)

22/8, 18:00, Timrå - Vasa Sport (SCA Arena)

23/8, 18:00, Timrå - Vasa Sport (SCA Arena)

28/8, 19:00, Timrå - Björklöven (Sundsvall)

30/8, 19:00, Sundsvall - Timrå (Sundsvall)

31/8, 15:00, Timrå - MoDo (Sundsvall)

6/9, 18:00, Timrå - Luleå (SCA Arena)

13/9, 18:00, Leksand - Timrå (Tegera Arena)

Växjö

16/8, 16:00, Red Bull München - Växjö (Zell am See)

17/8, 15:00 el. 19:00, Växjö - Red Bull Salzburg el. Zürich (Zell am See)

29/8, 18:00, Linköping - Växjö (Alvesta)

5/9, 19:00, Växjö - Eisbären Berlin (Vida Arena, CHL)

7/9, 15:00, Växjö - Sheffield Steelers (Vida Arena, CHL)

12/9, 17:00, Ocelari Trinec - Växjö (Trinec, CHL)

14/9, 18:00, Storhamar - Växjö (Hamar, CHL)

Örebro

15/8, 18:00, BIK Karlskoga - Örebro (Karlskoga)

20/8, 18:00 Brynäs - Örebro, (Sandviken)

29/8, 18:00, Örebro - Malmö (Borås)

31/8, 14:00, Djurgården - Örebro (Hovet)

3/9, 18:00, Leksand - Örebro (Borlänge)

10/9, 18:00, HV71 - Örebro (Hallsberg)

13/9, 18:00, Örebro - Linköping (Behrn Arena)


Den här artikeln handlar om: