Derick Brassard.
Foto: Brad Penner-USA TODAY Sports
NHL

Centern klar för sin åttonde (!) NHL-klubb

ANNONS
Derick Brassard har vandrat omkring bland flera NHL-klubbar de senaste åren. 
Nu har 33-åringen skrivit på för Arizona Coyotes vilket blir hans åttonde klubb i karriären. 

Han var ett av de största namnen kvar på free agent-marknaden men nu har Derick Brassard hittat en ny NHL-klubb. 

Den 33-årige centern har ryktats vara intressant för en återkomst till New York Islanders men under natten stod det klart att Brassard i stället skriver på för Arizona Coyotes. 

Han får ett ettårskontrakt med en lönetaksträff på en miljon dollar.

– Vi är väldigt nöjda över att kunna välkomna Derick till vår "flock". Han är en erfaren och skicklig forward som kan spela både center och ytter samt bidra offensivt. Han är även effektiv på tekningar och vi ser fram emot att ha honom i vårt lag, säger klubbens general manager Bill Armstrong i ett uttalande. 

TREJDADES MOT ZIBANEJAD

Derick Brassard var en framträdande spelare i New York Rangers för cirka fem år sedan då han gjorde 60 poäng men sedan trejdades han till Ottawa Senators i utbyte mot Mika Zibanejad. Därefter har han haft svårt att leverera på samma nivå igen. 

Efter tiden i den kanadensiska huvudstaden har Brassard hoppat omkring en hel del och spelat i Pittsburgh Penguins, Florida Panthers och Colorado Avalanche utan att riktigt lyfta.

Den senaste säsongen spelade han i New York Islanders där han gjorde 32 poäng på 66 matcher. 

33-åringen har tidigare även spelat i Columbus Blue Jackets och Arizona kommer nu att bli hans åttonde NHL-klubb i karriären. Endast Nate Thompson har spelat i fler klubbar (nio) av alla aktiva spelare just nu. 

Rekordet innehavs av Mike Sillinger som spelade i TOLV NHL-klubbar under sin karriär. 


TV: Är P.K. Subban slut som hockeyspelare?

Den här artikeln handlar om: