Sök
Old School Hockey

"De eskorterade oss in till torget där nästan hela byn var på plats"

Idag ska vi få stifta bekantskap med en så kallad kultfigur i svensk hockey från 1970-talet. Hans namn är Kjell Brus och just idag fyller han 70 år. Här berättar han om SM-guldet med Leksand och tiden i Tre Kronor.

Kjell Brus nådde sin stora framgång som hockeyspelare under sina tolv säsonger hos Leksands IF. Men det var inte bara i Leksand som han vann hockeyälskarnas hjärta. Hans aviga spelstil och bländande teknik gjorde att han nåddes av spontana applåder från motståndarsupportrar runt om i Sverige. 

Idag blir Leksandslegendaren 70 år.

Vi icke-Borlängebor är vana att läsa om IK Rommehed, IF Tunabro, Kvarnsvedens GoIF och även IK Brage som hockeyklubb, men du kommer från BoDo IK.
– Det stämmer, det fanns en klubb vid Hagabacken i Borlänge där jag växte upp som hette Borlänge Cykelklubb. Precis som namnet säger så var det en cykelklubb just. Det fanns en fin ledare där i området som hette Bengt Pettersson, och som senare även kom att bli massör i Leksand och Tre Kronor, som försökte få oss att börja tävla i cykel.
– För att ”lura” in oss på cykelsporten så lät han oss spela hockey på vinterhalvåret i klubbens regi. Men det blev mer och mer hockey allteftersom och till slut bröt han ur hockeyn ur Borlänge CK och bildade BoDo som står för Borlänge och Domnarvet.

Hur var Bengt Pettersson som ledare för er grabbar?
– Han var fantastiskt bra och jag minns att han tog med alla oss killar i laget ner till Stockholm 1963 för att se en VM-match mellan Kanada och Tjeckoslovakien. Det var just sådana resor som kanske gjorde att vi blev mer och mer intresserade av hockey.
– Den som kom längst av oss grabbar från BoDo var väl annars Stig Andersson, som även han spelade några matcher för Leksands a-lag men även var med i IK Brage i fotboll.

FICK SPELA MED LEGENDARERNA

Efter ha fostrats i BoDo kom Kjell Brus som 16-åring börja spela för Leksands IF.
– Det började väl egentligen med att jag kom med i TV-pucken tillsammans med Stig Andersson och en kille som heter Mats Molinder samtidigt som Bengt Pettersson hade bra kontakter uppe i Leksand. Bengt tog med oss grabbar dit upp till juniorlaget. BoDo låg väl i division 4 eller något liknande då så visst lockade det med spel i Leksands juniorlag istället.

Bodde du kvar nere i Borlänge och pendlade upp i början?
– Jag flyttade upp hit till Leksand 1969, tror jag att det var. Innan det hade jag en liten övernattningslägenhet ovanför för det som idag är Hydro på Åkerö i Leksand.
– I början skjutsade Bengt oss upp från Borlänge till varje träning och sen hem igen senare på kvällen. Så höll det väl på tills vi själva fick körkort och vi kunde åka med varandra.

Var det flera klubbar som till exempel Mora som visade intresse för dig som spelare samtidigt som Leksand?
– Det var väl bara Tunabro som ville att jag skulle stanna i Borlänge. Dom var på väg upp genom seriesystemet då och ville väl ha oss Borlängekillar med i laget.

Säsongen 1967/68, efter en säsong i klubbens J20-lag, får Kjell Brus chansen att debutera i klubbens A-lag.
– Hur jag fick beskedet kommer jag faktiskt inte ihåg… Det var så många år sedan, skrattar Kjell Brus och fortsätter:
– Jag tror det var ett ganska naturligt steg. Det gick väl ganska bra i juniorlaget och då fick man helt enkelt chansen i A-laget så småningom. Själva debutmatchen var i alla fall mot Strömsbro hemma i Leksand och jag tror det blev oavgjort (3-3), vilket inte var så bra eftersom Strömsbro kanske inte var det bästa laget i serien direkt. Jag fick spela på en kant bredvid Nisse Nilsson och ”Mapa” (Olle Sjögren) och i tidningen dagen efter hade Nisse sagt om mig att i nästa match kunde han lika gärna ha Gösta Mårtas (Ordföranden) bredvid sig ha ha… Så Nisse var väl inte alldeles nöjd med mig.

Guldlaget

Du vann SM-guld med Leksand redan 1969. Vad är ditt mest bestående minne från den säsongen?
– Sista matchen uppe i Modo givetvis. Förutsättningarna var så att om Brynäs förlorade nere i Göteborg mot Frölunda så behövde vi ”bara” ta en poäng mot Modo. Vår match slutade 1-1 efter att ”Totte” Bengtsson gjort vårt mål. Men vår match var slut bra mycket tidigare än Brynäs match så vi åkte runt, runt där inne på isen och väntade på slutresultatet.
– Då beskedet kom att Frölunda vunnit med 6-4 var det en otrolig glädje. Just den glädjen och den väntan som var på att vi skulle få slutresultatet från Frölundamatchen är nog det jag minns starkast.

"MÖTTES AV BRANDBILDAR BORTÅT RÄTTVIK"

Hur togs ni emot hemma på Torget i Leksand?
– Det var Leksands första guld så det var helt fantastiskt. Vi möttes av brandbilar bortåt Rättvik någonstans. Sedan eskorterade dom oss in till Torget där nästan hela byn var på plats. Det är ett väldigt fint minne för mig och förmodligen för alla andra killar som var med i laget.

Hur firades guldet resten av kvällen och natten?
– Haha… ja du det blev väl på lokal någonstans i Leksand som brukligt är, men det var vi väl värda?

Vad tror du var grunden till Leksands storhetstid som sträckte sig från slutet av 1960-talet fram till mitten på 1970-talet?
– Grunden lades nog redan innan min tid då killar som Nisse Nilsson, Des Moroney och Vladimir Zabrodsky kom med lite nya intryck till Leksand. I Leksand fanns redan en stomme som hade byggt upp föreningen och gjort den till en elitklubb. Dom killarna utifrån lyfte upp klubben ytterligare en dimension kan man väl säga.
– Men under hela min tid i Leksand har det alltid varit väldigt bra ledare kring lagen. I juniorlaget hade jag bland annat Vilgot Larsson och Rune Gudmundsson som var fantastiskt fina och bra ledare. Men även killar som ”Lollo” (Björn) Lassas, Åke Lassas, Stig Påvels, Rune Mases med flera har hela tiden funnits kring oss spelare och stöttat och gett tips.

Du missade guldet med Leksand 1974, varför blev det inte mer än åtta matcher den säsongen?
– Jag hade väldigt ont i ryggen den säsongen och spelade bara ett par matcher med a-laget och några med reservlaget. Det är svårt att spela ishockey om man har problem med ryggen så det var en jobbig säsong.

Tillsammans med Mats Åhlberg och Pirro Alexandersson

Ni som var en stomme under många säsonger, jag tänker på Abrisbröderna (Thommy och Christer), Dan Söderström, Dan Labraaten, Mats Åhlberg, Hasse Jax, Roland Bond, Gunnar Andersson, ”Peo” Brasar med flera, hur mycket umgicks ni vid sidan av hockeyn?
– Det var nog ett ganska naturligt umgänge. På sommarhalvåret spelade många av killarna fotboll i Leksand och genom det träffades och häll kontakten. Jag själv var med under någon säsong också men mestadels spelade jag fotboll i Borlängeklubben Islingby.
– Sedan är det så att på en liten ort som Leksand så räcker det med att du går ut på Noret (centrum i Leksand) så träffar du bekanta från hockeyn. Jag har alltid trivts ihop med killarna i Leksand så jag ser det bara som positivt.

VARVADE NED SOM 29-ÅRING

Var det aldrig aktuellt för dig med proffsspel eller byte av klubb?
– Under dom åren som jag spelade i Leksand var det inte så vanligt med att spelare från Sverige blev proffs. Den stora proffsflykten kom först senare. Visst var det några klubbar i stockholmstrakten som hörde av sig. Det var bland annat Södertälje och någon ytterligare, men jag hade ett bra jobb på Leksands fritid redan som jag trivdes väldigt bra med och det kändes viktigare än att flytta.

Du slutade i Leksand redan som 29-åring. Varför varvade du ner så pass tidigt?
– Ja varför gjorde jag det, säger Kjell Brus med ett fundersamt skratt och fortsätter:
– Speciellt som jag fortsätta spela i mindre klubbar fram till femtio nästan (Brus slutade efter säsongen 91/92 med IFK Ore från Furudal). Det var inte så väldigt vanligt att du fortsatte spela i högsta serien efter att du fyllt trettio vid den här tiden. Du valde jobb och familj före hockeyn som det inte gick att försörja sig på idrotten då.

Hur såg karriären ut efter Leksand?
– Jag spelade i flera mindre klubbar här uppe i Dalarna. Först var jag i IK Rommehed sedan Falun och Malung, innan jag avslutade med tre säsonger i Ore.

Du var med i Tre Kronor tolv gånger. Vad minns du bäst från själva debuten?
– Oj… när var den då? Ni vet då spelade man i Vikingarna (B-landslaget) först. Det var Billy Harris som var förbundskapten, alltså var det säsongen 71/72. Vi mötte Finland i Helsingfors och det slutade lika om jag minns rätt (3-3).
– Om det var den matchen som var debuten så var bröderna Börje och Stig Salming backar och i kedjan var det jag, Danne Labraaten och Mats Lindh.

Varför tror du att det inte blev mer spel i Tre Kronor för dig?
– Dom hade väl inte behov av den spelartyp som jag var. Liten, tunn och kanske lite teknisk ha ha…
– Jag har inget bra svar på det men det är heller ingenting som har bekymrat mig genom åren utan jag är väldigt glad och stolt över att ha spelat i Leksand under så många år.TV: Måns Karlsson om Leksands IF 2020/21

Den här artikeln handlar om:

Laddar...
Tack för att du väljer att uppgradera ditt konto till Everysport Plus (ditt nya pris blir 99kr/mån). Klicka på knappen nedan för att genomföra köpet.
Visa köpvillkor
Gå vidare Stäng
×

1. VILLKORENS TILLÄMPLIGHET

För att få tillgång till plus-tjänsten måste du ingå ett avtal med ESMG genom att registrera dig och betala prenumerationsavgiften.

2. PLUS-TJÄNSTENS INNEHÅLL

ESMG förnyar och förbättrar plus-tjänsten fortlöpande, vilket innebär att vi utan föregående meddelande kan komma att lägga till, förändra och ta bort innehåll och funktioner. ESMG reserverar sig för eventuella skrivfel på någon av våra sajter där det lämnas uppgifter om någon av våra plus-tjänster.

3. PRENUMERATION

Aktivering av plus-tjänsten

Ditt abonnemang startas när du fyller i registreringsformuläret och betalar avgiften för plus-tjänsten. Detta gör att du får tillgång till plus-tjänsten under tiden din prenumeration löper. I det fall ingen prenumerationsavgift utgår för den inledande perioden (som definieras vid din registrering) startas plus-tjänsten när du fyller i registreringsformuläret och registrerar ett betalningsalternativ.

Bekräftelse

Efter att du registrerat dig och betalat avgiften för plus-tjänsten så skickas en bekräftelse till dig via den e-postadress som du har uppgett vid registreringen. Bekräftelsen innehåller villkoren för din prenumeration. De uppgifter som du har angett vid registreringen kommer finnas på ditt konto. Vi ber dig kontrollera att dessa uppgifter stämmer. Om någon uppgift inte är korrekt ska du ändra dessa via ditt konto. Du ansvarar för att kontaktuppgifterna är korrekta.

Åldersgräns

För att teckna upp dig för plus-tjänsten måste du vara minst 18 år. Är du under 18 år krävs förälder eller annan förmyndares godkännande för att du ska få registrera dig och använda plus-tjänsten. Genom att registrera dig och betala avgiften intygar du samtidigt att du har inhämtat ett sådant godkännande från förälder eller annan förmyndare. Du anses alltid försäkra riktigheten av sådana uppgifter som du lämnar om dig själv.

Prenumerationens löptid och uppsägning

Din prenumeration kan antingen vara en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration. Det framgår vid din beställning och registrering för plus-tjänsten om din prenumeration är en tillsvidareprenumeration eller om den är tidsbestämd.

En tillsvidareprenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten för en viss tidsperiod (vanligen en (1) månad), vilken förlängs med samma period om du själv inte säger upp prenumerationen innan periodens upphörande. Om du inte vill att din tillsvidareprenumeration förlängs, måste du alltså säga upp prenumerationen 48 timmar innan den aktuella tidsperioden löper ut. Uppsägning kan ske på Min Sida under respektive sajt som du är inloggad på.

En tidsbestämd prenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten under den angivna tidsperioden och att prenumerationen därefter upphör per automatik. En tidsbestämd prenumeration kan inte sägas upp i förtid.

ESMG äger rätt att säga upp din prenumeration, oavsett om det är en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration, med trettio (30) dagars varsel. ESMG har även rätt att omedelbart säga upp eller frysa din prenumeration om ESMG misstänker att du bryter mot dessa Villkor.

Avgift för plus-tjänsten

Prenumerationsavgiften för plus-tjänsten utgörs av en vanligen månatlig avgift och betalas alltid i förskott. Om avgiften är annan än en månatlig framgår vid registrering. Aktuell avgift framgår även din vid din registrering. Avgiften som anges inkluderar moms.

ESMG förbehåller sig rätten att ändra avgiften för plus-tjänsten vid tillsvidareprenumerationer. Den ändrade avgiften gäller då från och med nästkommande period, förutsatt att du inte sagt upp din prenumeration innan perioden löpt ut. En tidsbestämd prenumeration påverkas inte av en eventuell prisändring under den avtalade bindningstiden.

4. BETALNINGSALTERNATIV

Klarna Payments

Som betalningslösning använder ESMG Klarna Payments. Klarna Payments presenterar viss information för dig så snart du är identifierad. Vilken information du behöver ange för att uppnå identifiering kan variera mellan olika köptillfällen och kunder. Någon kreditupplysning tas aldrig direkt i Klarna Payments utan vid behov beroende på det betalningsalternativ du har valt. Kreditupplysningar som tas av Klarna påverkar inte din kreditvärdighet och kan inte ses av andra som begär kreditupplysning om dig, till exempel banker. Sedan du har identifierats uppvisar Klarna Payments vilka alternativ som är tillgängliga för just dig. Faktura är förvalt som betalningsalternativ men du kan givetvis fritt välja något av de andra alternativen såsom direktbetalning via bank eller betalning med kort. Vilka alternativ du erbjuds kan växla från tid till annan. Du kan själv välja om du vill skydda din användning av Klarna Payments med en PIN-kod. För information om din betalning kontakta Klarna via https://www.klarna.com/se/kundservice/.

5. ANVÄNDNING AV PLUS-TJÄNSTEN

Plus-tjänsten får endast användas för privat, icke-kommersiellt bruk. Din prenumeration är personlig och dina rättigheter enligt dessa Villkor får inte överlåtas till någon annan. Du ska förvara dina användaruppgifter till ditt konto säkert och oåtkomliga för andra personer. Om du har skäl att misstänka att någon obehörig har tagit del av dina användaruppgifter ska du snarast underrätta ESMG om detta. Du ansvarar själv för skada som orsakas genom att någon obehörig har använt dina uppgifter.

Du får inte heller använda plus-tjänsten så att ESMG eller annan drabbas av olägenhet eller skada. Notera särskilt vad som gäller om rättigheterna till plus-tjänstens innehåll under punkt 6 nedan.

6. IMMATERIELLA RÄTTIGHETER

Allt innehåll som tillhandahålls genom plus-tjänsten, såsom texter, stillbilder och rörliga bilder, grafik, teckningar och datakoder, skyddas av lagen om upphovsrätt (1960:729) och rättigheterna därtill innehas av ESMG eller dess licensgivare. ESMGs varumärken och kännetecken är skyddade av varumärkesrättslig lagstiftning. Att du skapar ett konto och använder plus-tjänsten ger dig ingen rätt att mångfaldiga, kopiera, överlåta, upplåta, överföra eller i annan form utnyttja sådant innehåll som förekommer i plus-tjänsten och ej heller att använda att ESMGs varumärken och kännetecken.

7. BEHANDLING AV PERSONUPPGIFTER

ESMG behandlar dina personuppgifter i enlighet vår personuppgiftspolicy som finns tillgänglig på https://www.esmg.se/personuppgifter/

8. COOKIES

ESMG använder sig av cookies för att ge dig en bättre upplevelse på ESMGs plattformar. Läs mer här: https://www.esmg.se/cookiepolicy/

9. TEKNISKA FÖRUTSÄTTNINGAR

Din tillgång till plus-tjänsten är vid var tid beroende av att du innehar erforderlig hårdvara och mjukvaror, såsom program för webbläsare och e-post, samt abonnemang för Internetanslutning. ESMG åtar sig inget ansvar för din tillgång till hårdvara och mjukvaror och inte heller för funktionaliteten i dessa eller förekommande kostnader som tredje parter, såsom internet- eller mobiltelefonoperatörer, kan betinga sig av dig i anledning av din användning av plus-tjänsten. Plus-tjänsten stöds av de senaste operativsystemen.

10. ANSVARSBEGRÄNSNING

ESMG kan inte hållas ansvarig för plus-tjänstens funktion, tillgänglighet, kvalitet, användbarhet eller säkerhet. Denna ansvarsbegränsning omfattar varje skada, direkt eller indirekt, som kan hänföras till användningen, eller hinder att använda, plus-tjänsten och dess innehåll. ESMG kan inte heller hållas ansvarig för tredje parters innehåll eller information som du kan ha fått del av genom användning av plus-tjänsten.

ESMG har rätt att tillfälligt stänga plus-tjänsten för att genomföra systemunderhåll, uppgradering eller för att vidta andra tekniska åtgärder. ESMG ska, i möjligaste mån, utföra dessa åtgärder med så små störningar som möjligt för dig. ESMG ansvarar inte för skada eller förlust som du kan anse dig lida av på grund av plus-tjänstens begränsningar i tillgång enligt ovan.

11. LÄNKAR

Plus-tjänsten kan innehålla länkar till andra webbplatser som kontrolleras av tredje part. ESMG ansvarar inte för innehåll och överföringar från sådana länkade webbplatser.

12. VILLKORSÄNDRING

ESMG har rätt att ändra dessa Villkor. En villkorsändring träder i kraft tidigast trettio (30) dagar efter det att ändrade villkor har meddelats dig via den e-postadress som du har uppgett vid registrering för plus-tjänsten. Om du inte godtar villkorsändringen kan du inom ovan nämnda 30-dagarsfrist säga upp din prenumeration. En uppsägning kan göras via e-post till kundtjanst@esmg.se. Om du inte sagt upp din prenumeration eller om du använder plus-tjänsten efter det att de nya villkoren trätt i kraft, innebär detta att du anses ha accepterat de nya ändrade villkoren.

13. ÅNGERRÄTT

Om du tecknar en prenumeration som privatperson, har du rätt att ångra ditt köp. Om du vill utnyttja din ångerrätt, måste du meddela oss inom 14 dagar från din beställning av plus-tjänsten. Du kan meddela oss genom att kontakta ESMGs kundtjänst via kundtjanst@esmg.se. På Konsumentverkets hemsida (www.konsumentverket.se) finns en blankett som du kan använda dig av för att utnyttja din ångerrätt.

Om prenumerationen redan är betald vid utövande av ångerrätten kommer vi att återbetala prenumerationsavgiften. Eftersom betalning för plus-tjänsten sker via Klarna Payments, så återbetalas avgiften via Klarna.

14. MEDDELANDEN

Du accepterar att ESMG kan komma att kontakta dig genom den e-postadress du angett vid din registrering, i syfte att informera dig om villkorsändringar eller andra meddelanden hänförliga till din prenumeration eller till plus-jänsten.

Vi använder även din e-post för att skicka dig meddelanden som avser direktmarknadsföring, såsom nyhetsbrev, information och erbjudanden om ESMGs olika tjänster och varumärken. Om du inte vill ta del av dessa meddelanden kan du avanmäla dig antingen genom att använda länken för avanmälan längst ned i mejlet eller genom att ändra kontoinställningar på Min Sida.

15. TILLÄMPLIG LAG OCH TVISTELÖSNING

Dessa Villkor ska tolkas och tillämpas i enlighet med svensk lag. Eventuell tvist ska avgöras av svensk allmän domstol, med Stockholms tingsrätt som första instans. Tvist kan också prövas av Allmänna reklamationsnämnden, vars beslut är en rekommendation till parterna om hur tvisten bör lösas.

16. KONTAKTUPPGIFTER

Du är alltid välkommen att kontakta ESMG via kundtjanst@esmg.se

Ange din värdekod:

Lös in värdekod Stäng
×

Välkommen till vårt lag!

Som plus-medlem har du nu tillgång till ALLT material på Hockeysverige.se

Tack, ditt köp är nu genomfört. Du har nu tillgång till ALLT material på Hockeysverige, FotbollDirekt, Innebandymagazinet och Svenska Fans (bannerfritt).

×

Grattis, du har nu blivit medlem!

Framöver kommer du få nyhetsbrev från Hockeysverige, glöm inte att du även kan bli plusmedlem för att få tillgång till ALLT material på sajten