Tillbaka i Sverige – efter fyra år i Finland

Niklas Arell är tillbaka i svensk hockey. Han skriver på ett flerårskontrakt med Södertälje.
– Vi får in en backtyp vi kanske saknat de senaste åren, säger sportchef Georgsson.

Södertälje SK förstärker backsidan inför kommande säsong. Under onsdagen presenterade klubben det rutinerade nyförvärvet Niklas Arell, som har skrivit på ett kontrakt över tre säsonger.

– Det känns bra att få in Niklas i laget. Det är en ledartyp på isen och utanför rinken. Niklas kommer vara en otroligt viktig kugge för oss, säger sportchef Emil Georgsson i ett pressmeddelande.

Niklas Arell klar för Södertälje

32-årige Arell är en storväxt och fysisk back som senast spelade i finska ligan med TPS Åbo, där han tillbringat de fyra senaste säsongerna. Dessförinnan har han flera års erfarenhet från spel i SHL, bland annat i Karlskrona, Malmö, Färjestad och HV71. Säsongen 2020/21 representerade han HV71 i SHL – hans senaste framträdande i svensk hockey innan flytten till Finland.

– Vi får in en backtyp vi kanske saknat de senaste åren, säger Georgsson.

På meritlistan finns 339 matcher i SHL och 140 i HockeyAllsvenskan. Senast Arell spelade i andraligan var säsongen 14/15 då han gjorde tio matcher för Malmö.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: