Filip Engarås skickas till ECHL.
Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån
AHL

Filip Engarås skickas till ECHL-klubben

ANNONS

Filip Engarås skrev på ett tvåårskontrakt med AHL-lagetBakersfield Condors tidigare i år. Men nu lånar farmarlaget ut den svenske centern till Fort Wayne Comets i ECHL, meddelar klubben på Twitter.

Efter fem matcher med Bakersfield Condors väljer klubben nu att skicka Filip Engarås till Fort Wayne Comets i ECHL, meddelar klubbens twitterkonto

Den 23-åringe centern spelade tidigare i Skellefteå AIK:s juniorlag, och fick även göra några matcher med klubbens herrlag under säsongerna 2016/17 och 2017/18. Men Engarås valde därefter att lämna Sverige för spel med collegelaget University of New Hampshire.

Efter sina fyra år på college skrev svensken på ett tvåårigt AHL-kontrakt med Bakersfield Condors. Totalt blev det fem matcher med farmarlaget förra säsongen. Men Engarås noterades inte för några poäng. Även denna säsong har det blivit fem matcher med AHL-klubben, men utan poäng. 

Filip Engarås valdes i sjätterundan, som det 169:e valet totalt, av Edmonton Oilers, i NHL:s Draft 2020.


TV: Sålde matchprogram - då fick han elitseridebutera

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
onsdag 19 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL