POÄNGETTOR. Dmytro Timashov (QMJHL), Tobias Lindberg (OHL) och Axel Blomqvist (WHL) var poängbäst bland svenskarna i respektive juniorliga.
WHL

Den stora juniorkollen – så gick det för CHL-svenskarna

ANNONS

De tre juniorligorna i Nordamerika har avrundat grundserien och gör sig som bäst redo för slutspelet. Hockeysverige.se summerar här den gångna säsongen för QMJHL, OHL och WHL i siffror. Både vad gäller inhemska och svenska spelare.

QUÉBEC MAJOR JUNIOR HOCKEY LEAGUE

Poängligan topp-10
(matcher-mål+ass=poäng)
1) Conor Garland, Moncton 67 35+94=129
2) Danick Martel, Blainville-Boisbriand 64 48+54=102
3) Nikolaj Ehlers, Halifax 51 37+64=101
4) Nikita Jevpalovs, Blainville-Boisbriand 64 49+51=100
5) Angelo Miceli, Victoriaville 64 38+58=96
6) Alexis Loiseau, Rimouski 68 35+61=96
7) Ivan Barbasjev, Moncton 57 45+50=95
8) Anthony Beauvillier, Shawinigan 67 42+52=94
9) Anthony DeLuca, Rimouski 68 44+47=91
10) Anthony Richard, Val d’Or 66 43+48=91

Svenskarna
1) Dmytro Timashov, fw, Québec 66 19+71=90
2) Emil Aronsson, c, Blainville-Boisbriand 49 7+17=24
3) Filip Rydström, c, Charlottetown 50 8+12=20

Slutspelslottningen
1) Rimouski Oceanic – 16) Victoriaville Tigres
2) Moncton Wildcats – 15) Chicoutimi Saguenéens
3) Blainville-Boisbriand Armada – 14) Gatineau Olympiques
4) Québec Remparts – 13) Cape Breton Screaming Eagles
5) Shawinigan Cataractes – 12) Halifax Mooseheads
6) Val d’Or Foreurs – 11) Royun-Noranda Huskies
7) Baie-Comeau Drakkar – 10) Saint John Sea Dogs
8) Sherbrooke Phoenix – 9) Charlottetown Islanders

ONTARIO HOCKEY LEAGUE

Poängligan topp-10
(matcher-mål+ass=poäng)
1) Dylan Strome, Erie 68 45+84=129
2) Mitch Marner, London 63 44+82=126
3) Connor McDavid, Erie 47 44+76=120
4) Joseph Blandisi, Barrie 68 52+60=112
5) Christian Dvorak, London 66 41+68=109
6) Kevin Labanc, Barrie 68 31+76=107
7) Alex DeBrincat, Erie 68 51+53=104
8) Andrew Mangiapane, Barrie 68 43+61=104
9) Max Domi, London 57 32+70=102
10) Tyler Bertuzzi, Guelph 68 43+55=98

Svenskarna:
1) Tobias Lindberg, c, Oshawa 67 32+46=78
2) Rasmus Andersson, b, Barrie 67 12+51=64
3) Victor Crus Rydberg, c, Plymouth 55 15+30=45
4) Gustav Bouramman, b, Sault Ste. Marie 67 5+39=44
5) Julius Bergman, b, London 60 13+29=42
6) Alexander Henriksson, fw, North Bay 68 20+19=39
7) Gustaf Franzén, c, Kitchener 65 15+19=34
8) Hampus Olsson, fw, North Bay 62 4+12=16

Slutspelslottningen:

Eastern Conference
1) Oshawa Generals – 8) Peterborough Petes
2) Barrie Colts – 7) Belleville Bulls
3) North Bay Battalion – 6) Kingston Frontenacs
4) Ottawa 67’s – 5) Niagara Icedogs

Western Conference
1) Sault Ste. Marie Greyhounds – 8) Saginaw Spirit
2) Erie Otters – 7) Sarnia Sting
3) London Knights – 6) Kitchener Rangers
4) Guelph Storm – 5) Owen Sound Attack

WESTERN HOCKEY LEAGUE

Poängligan topp-10
(matcher-mål+ass=poäng)
1) Oliver Bjorkstrand, Portland 59 63+55=118
2) Trevor Cox, Medicine Hat 69 29+80=109
3) Tim McGauley, Brandon 72 42+63=105
4) Cole Sanford, Medicine Hat 72 50+45=95
5) Cole Ully, Kamloops 69 34+60=94
6) Nick Merkley, Kelowna 72 20+70=90
7) Nic Petan, Portland 54 15+74=89
8) Adam Helewka, Spokane 69 44+43=87
9) Brayden Point, Moose Jaw 60 38+49=67
10) Adam Tambellini, Calgary 71 47+39=86

Svenskarna:
1) Axel Blomqvist, fw, Moose Jaw 61 25+34=59
2) Amil Krupic, b, Saskatoon 69 5+22=27
3) Anton Cederholm, b, Portland 68 9+10=19
4) Andreas Schumacher, fw, Swift Current 65 8+9=17

Slutspelslottningen:
Eastern Conference
1) Brandon Wheat Kings  – 8) Edmonton Oil Kings
2) Regina Pats – 7) Swift Current Broncos
3) Calgary Hitmen – 6) Kootenay Ice
4) Medicine Hat Tigers – 5) Red Deer Rebels

Western Conference
1) Kelowna Rockets – 8) Tri-City Americans
2) Victoria Royals – 7) Prince George Cougars
3) Everett Silvertips  – 6) Spokane Chiefs
4) Portland Winterhawks – 5) Seattle Thunderbirds

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
måndag 22 april
17:30 Pelicans - Tappara Liiga
19:30 Skellefteå - Rögle SHL
01:00 Boston Bruins - Toronto Maple Leafs NHL
01:30 Carolina Hurricanes - New York Islanders NHL
tisdag 23 april
03:30 Dallas Stars - Vegas Golden Knights NHL
04:00 Edmonton Oilers - Los Angeles Kings NHL
18:00 Sverige - Finland Träningsmatch
19:30 Djurgården - Brynäs Hockeyallsvenskan
20:00 Lausanne - Zürich National League
01:00 New York Rangers - Washington Capitals NHL
01:30 Florida Panthers - Tampa Bay Lightning NHL
onsdag 24 april
03:30 Winnipeg Jets - Colorado Avalanche NHL
04:00 Vancouver Canucks - Nashville Predators NHL
17:30 Tappara - Pelicans Liiga
19:00 Sverige - Finland Träningsmatch
01:00 Toronto Maple Leafs - Boston Bruins NHL
torsdag 25 april
03:30 Dallas Stars - Vegas Golden Knights NHL
04:00 Edmonton Oilers - Los Angeles Kings NHL
19:30 Rögle - Skellefteå SHL
20:00 Zürich - Lausanne National League
01:00 Tampa Bay Lightning - Florida Panthers NHL
01:30 New York Islanders - Colorado Avalanche NHL
fredag 26 april
17:30 Pelicans - Tappara Liiga
01:00 Washington Capitals - New York Rangers NHL
01:30 Nashville Predators - Vancouver Canucks NHL
lördag 27 april
04:00 Colorado Avalanche - Winnipeg Jets NHL
04:30 Los Angeles Kings - Edmonton Oilers NHL
15:15 Rögle - Skellefteå SHL
20:00 New York Islanders - Carolina Hurricanes NHL
23:00 Tampa Bay Lightning - Florida Panthers NHL
söndag 28 april
02:00 Toronto Maple Leafs - Boston Bruins NHL
04:30 Vegas Golden Knights - Dallas Stars NHL
14:00 Sverige - Tjeckien U18-VM
20:30 Colorado Avalanche - Winnipeg Jets NHL
23:00 Nashville Predators - Vancouver Canucks NHL