Kan lämna Brynäs – agenten: ”En komplex process”
Michal Svrcek kan vara förlorad för Brynäs. Löftet draftades av Detroit Red Wings och kan nästa säsong hamna i CHL.
– Vi jobbar aktivt med Michal och Detroit för att ta reda på var det bästa stället för honom att spela är, säger agenten Allan Walsh till Windsor Star.

Foto: Jens Carlsson / Bildbyrån.
Under den gångna säsongen slog sig Michal Svrcek in i Brynäs A-lag. Den slovakiska talangen tog för sig i SHL och var på slutet mer eller mindre ordinarie i laget. Säsongen i Sverige tog sedan slut när han åkte iväg på U18-VM.
Och nu är frågan om det verkligen blir någon mer match i Sverige.
För till den kommande säsongen är det högst oklart var 18-åringen kommer att spela. För en dryg vecka sedan blev han draftad i fjärde rundan av Detroit Red Wings. Samtidigt tingades han även i CHL:s import draft av Windsor Spitfires. Ett lag talangen mycket väl kan komma att representera nästa säsong.
– Det är en rätt komplex process huruvida Michal ska till CHL det här året eller inte. Vi jobbar aktivt med Michal och Detroit för att ta reda på var det bästa stället för honom att spela är. Vi jobbar snabbt för att få fram ett beslut i samarbete med varandra, säger Allan Walsh till Windsor Star.
Michal Svrcek och Brynäs på väg att gå skilda vägar
Michal Svrcek gjorde under den gångna säsongen totalt 27 matcher i A-laget och stod för fem poäng. I J20 laget blev det 34 poäng på 33 matcher. Det var hans tredje raka säsong i Brynäs, men nu är frågan alltså om det blir en fjärde.
– Michal är ekstatisk över att vara draftad av Windsor, men det är en process vi måste göra. Windsor är, enligt vår bedömning, en av de bästa destinationerna för en import i CHL.
Brynäs har flera framstående 07-spelare. Inte minst Gustav Hillström och Leo Sundqvist som även de fick chansen i A-laget under den gångna säsongen.
Den här artikeln handlar om: