Frans Nielsen.
Foto: Tim Fuller-USA TODAY Sports
NHL

SHL-bekantingen nådde milstolpe när Detroit föll på nytt

ANNONS
Glädjeämnena har varit få i Detroit Red Wings den här säsongen. I natt förlorade laget sin 36:e match på 48 försök när Pittsburgh kunde vinna med 2–1 efter förlängning. Ett litet glädjeämne i matchen var dock att Red Wings danske svenskbekanting Frans Nielsen gjorde sin 300 assist i NHL-karriären.

Detroit Red Wings är på väg mot en av sina sämsta säsonger i klubbens anrika historia. Klubbens tolv segrar på 48 matcher matchar Red Wings sämsta vinstprocent under en säsong, då laget bara vann 25 procent av sina matcher under säsongen 1985/86.

Glädjeämnena har av förklarliga skäl varit få i Red Wings under säsongen.

I natt inkasserade laget sin 36:e förlust för säsongen när man förvisso pressade fram övertidsspel mot topplaget Pittsburgh Penguins, men väl där föll efter att Sidney Crosby skjutit extrapoängen till gästerna.

DANSKEN NÅDDE MILSTOLPE  

Detroits enda mål i matchen kom i den andra perioden genom talangen Filip Zadina. Den tjeckiske 20-åringen spelades fram av den danske SHL-bekantingen Frans Nielsen, som därmed noterades för sitt 300:e assist i NHL-karriären.

Den 35-åriga Red Wings-forwarden står nu noterad för totalt 465 poäng (165+300) på 879 matcher i NHL. Med den noteringen är han den överlägset poängstarkaste dansken genom alla tider i NHL. Tvåa på listan är Mikkel Bødker med 324 poäng.

Innan Nielsen tog steget över till Nordamerika 2006 spelade den danske centern fyra säsonger i Malmö och en säsong i Timrå, med totalt 59 poäng på 216 SHL-matcher som facit.

Detroit ligger alltjämt sist i NHL och har i skrivande stund tolv poäng upp till nästjumbon Ottawa Senators.

Detroit Red Wings – Pittsburgh Penguins 1–2 e. sd. (0–0, 1–0, 0–1, 0–1)
Detroit:
Filip Zadina (6).
Pittsburgh: Bryan Rust (20), Sidney Crosby (8).

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 30 maj
02:00 Dallas Stars - Vegas Golden Knights NHL