Pascal Dupuis.
Pittsburgh

Efter blodproppen – nu får han äntligen träna för fullt igen

ANNONS

Pittsburghs forward Pascal Dupuis åkte på en blodpropp i ena lungan i mitten av november förra året och missade resterande delen av säsongen på grund av problemen efter att ha skjutit elva poäng på 16 matcher innan blodproppen.

Idag fick han beskedet att han kan träna fullt igen, efter att ha gått igenom en behandling i sex månader med blodtunnande mediciner där han fått åka skridskor, men inte varit tillåten att spela med kroppskontakt.

– Blodproppen är borta och läkarna har rekommenderat blodtunnande medicinering som gör att han kommer kunna spela. Det är ett stort steg framåt för Pascal och vi är alla glada för hans skull, säger klubbens general manager Jim Rutherford till klubbens hemsida.

36-åringen kom till Pittsburgh från Atlanta i februari 2008 tillsammans med Marián Hossa i en trejd som skickade Colby Armstrong, Angelo Esposito och ett förstaval i draften samma år (Daultan Leveillé) till Atlanta.

Dupuis har två år kvar på det fyraårskontrakt han skrev sommaren 2013.

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
lördag 27 maj
13:20 Kanada - Lettland VM
17:20 USA - Tyskland VM
söndag 28 maj
02:00 Vegas Golden Knights - Dallas Stars NHL
14:30 USA - Lettland VM
19:30 Tyskland - Kanada VM