Islandersjubel.
Pittsburgh

VIDEO: Islanders målexplosion

ANNONS

Islanders gjorde tre mål på 95 sekunder.
Ändå kunde Malkin och Hörnqvist se till att Pittsburgh i alla fall fick en poäng.
– Första perioden var lite tuff, säger Pittsburgh målvakt Marc-André Fleury om målexplosionen.

New York Islanders stod för vad man verkligen kan kalla för ett ryck i första perioden mot Pittsburgh. På en minut och 35 sekunder såg Matt Martin, Nikolaj Kuljomin och Ryan Strome till att vända 1–0 till 1–3.

Nick Leddy gjorde 2–4 i början på andra och det såg ljust ut för gästerna. Men då klev Pittsburgh radarpar Jevgenij Malkin och Patric Hörnqvist fram. Halvvägs in på andra kunde Nick Spaling peta in 3–4 från nära håll efter att Malkin sätt upp Hörnqvist i slottet. I tredje hittade Malkin på nytt Hörnqvist i slottet och det var kvitterat.

Matchen gick sedan till straffar där Kyle Okposo avgjorde för Islanders.

På Pittsburghs hemsida sammanfattar lagets assisterande coach matchen i tre punkter.

  • Vi fick inte starten vi ville. De kom efter oss hårt och intensivt och fick den snabba ledningen. Det var bra att vi lyckades kriga oss tillbaka in i matchen och få en poäng.
  • Malkin-kedjan är kemi nu och det ser som det är har något på gång. Det var en stabil insats av dem.
  • Även fast Fleury släppte in målen höll han oss i matchen i stora delar, särskilt i slutet då vi gav dem ett par klara lägen som kunde ha kostat oss matchen. Han var stor för oss.

New York Islanders–Pittsburgh 5–4 (3–2, 1–1, 0–1, 0–0, 1–0)

N: Matt Martin, Nikolaj Kuljomin, Ryan Strome, Nick Leddy

P: Brandon Sutter, Blake Comeau, Nick Spaling (Patric Hörnqvist), Patric Hörnqvist.

Avgörande straff: Kyle Okposo

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
fredag 09 juni
02:00 Florida Panthers - Vegas Golden Knights NHL
söndag 11 juni
02:00 Florida Panthers - Vegas Golden Knights NHL