Södertälje SK

Rögle exploderade i slutperioden

ANNONS

Efter två jämna perioder stod det 2-2 i Lindab Arena, i den tippade toppmatchen mellan Rögle och Södertälje. 20 minuter senare hade Rögle ryckt ifrån till en klar 6-2-seger.

Viktor Lindgren var den bärande pelaren i slutperiodens målexplosion och sköt två av målen, medan Niklas Hansson och Peter LeBlanc gjorde de övriga två.

Det var annars SSK som inledde bäst och tog ledningen tidigt i matchen genom Francois Bouchard, men det var en ledning som Rögle vände mål via mål av nyförvärvet Jesper Jensen och Daniel Sylwander.

Mattias Beck kvitterade sedan i slutet av den andra perioden, och såg till att det var en helt jämn match inför slutakten.

Väl där var alltså Rögle det betydligt hetare laget, och dagens klara seger gör att man är ny trea i HockeyAllsvenskan. Södertälje ligger sexa, men är bara två poäng bakom Rögle.

 

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
lördag 27 maj
13:20 Kanada - Lettland VM
17:20 USA - Tyskland VM
söndag 28 maj
02:00 Vegas Golden Knights - Dallas Stars NHL
14:30 USA - Lettland VM
19:30 Tyskland - Kanada VM