Washington

Missat slutspel – då rensar Washington på ledarpositionerna

ANNONS

Washingtons första slutspelsmiss sedan 2007 fick konsekvenser i klubben. På lördagen valde man att sparka tränaren Adam Oates och man valde samtidigt att inte förnya kontraktet med general managern George McPhee.

Washington Capitals svaga säsong i NHL får sina konsekvenser. För coachen Adam Oates, som gjorde sin andra säsong i klubben, innebar det att han får sparken.

Ifjol åkte Washington ut direkt i första slutspelsrundan. I vår lyckades man inte ens ta sig till slutspel.
– Han är en smart, taktisk coach som förbättrat flera av våra spelare. Han är en Hall of Fame-spelare som vi tror kommer bli en långlivad coach i NHL. Vi kommer hjälpa honom sätt vi kan och önskar honom lycka till, säger klubbens majoritetsägare Ted Leonsis i ett pressmeddelande.

Washington väljer även att inte erbjuda klubbens general manager George McPhee något nytt kontrakt.
Efter 17 år vid rodret.
– George har varit en fantastisk långlivad chef för vår franchise och jag är tacksam för hans engagemang till Capitals organisation under de senaste 17 åren, säger Leonsis.

Den här artikeln handlar om: